POPARA, N. Využití umělé inteligence k monitorování stavu obráběcího stroje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Kovář, Jiří

Předložená práce se zabývá využitím umělé inteligence k monitorování stavu obráběcího stroje. Student pracoval samostatně a velmi iniciativně. Cíle práce byly formulovány s předpokladem, že zminěnou platformu UVSSR Neural Network bude možno používat již v loňském roce. Tento předpoklad se nepotvrdil a tato technologie začala být přistupná až na konci května roku 2021. Student se ale s těmito významnými překážkami vyrovnal, a ikdyž to z pohledu studenta představovalo rozšíření počtu úkolů, student i toto iniciativně a úspěšně překonal. Práce je vhodně rozdělena na rešeršní a realizační část. Rešeršní část práce tvoří vhodný základ pro realizační část práce. Student v této části práce formuloval možné přístupy k řešení vytčeného problému a ty potom realizoval. Samotná softwarová realizace spoléhá na široce používanou knihovnu Tensorflow, přičemž svoji aplikaci student rozšířil o jednoduché grafické rozhraní. K ověření navržených metod a algoritmů student zvolil několik technických problémů. Zajímávý je problém číslo 1, kde se student snaží úspěšně použít navržený přístup k on-line predikci stavu frézy. Kvalitu práce snižují grafické a stylistické nedostatky. Také softwarové řešení neodpovídá tradičnímu návrhu softwaru a v přiloženém kódu je nesnadné se vyznat. Použítí komerčně dostupných knihoven jako je Tensorflow je sice v praxi velmi rozšířené, ale vlastní implementace uvedených metod na úrovni matematických metod by mohla být přínosem. Cíle práce považuji za splněné a i přes uvedené výtky práci doporučuji k obhajobě s hodnocením C / dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Bražina, Jakub

Předložená diplomová práce o celkovém počtu 61 stran si kladla za cíl natrénování vhodných neuronových sítí k monitorování a predikci chybových stavů kritických součástí obráběcích strojů. V rešeršní části student vyčerpávajícím způsobem popisuje typy a funkce různých druhů neuronových sítí. Rešerše slouží jako dobrý základ pro řešení praktické části, avšak ocenil bych zde větší pojednání o samotných obráběcích strojích a zejména o nasazení neuronových sítí v průmyslové praxi. V praktické části student řeší tři specifické problémy, kde je aplikace neuronových sítí vhodná. Jedná se o predikci stavu frézovacího nástroje, detekci poškození ložisek a monitorování stavu ložiska. Zejména první úloha je opravdu aktuálním tématem v oblasti monitoringu a diagnostiky obráběcích strojů. Přidanou hodnotu bych shledal, kdyby student více diskutoval výsledky navržených řešení ve vazbě na samotné obráběcí stroje a možností nasazení navrhnutých řešení v průmyslové praxi. Práce je vypracována na vysoké úrovni s minimem chyb. Všechny dílčí cíle považuji za splněné a za předpokladu, že student odpoví na doplňující otázky, práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením výborně A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 131922