WALDECKER, M. Algoritmy synchronizace pro systémy 5G v pásmu milimetrových vln [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Maršálek, Roman

Student prostudoval metody odhadu časování symbolů a kmitočtového ofsetu. Seznámil se také se setupem pro pásmo 60 GHz, jeho architekturou, ovládáním a technickými problémy danými jeho zapojením (např. IQ nesymetrie). Během práce na semestrálním projektu a následné diplomové práci vytvořil řadu skriptů pro MATLAB, které simulují modulátor F-OFDM a činnost vybraných metod. O zpracovávané problematice má student dostatečný přehled. Oproti první verzi odevzdané práce navrhl dvě struktury preamble pro synchronizaci a ověřil jejich funkčnost. Pro návrh preamble a souvisejících algoritmů se inspiroval systémem WiFi/Hiperlan. Zadání práce tak je možné považovat za splněné. Popis provedených experimentů, použitých algoritmů, konkrétní nastavení preamble, dosažené výsledky atd. by ale mohly být v práci popsány mnohem podrobněji. Při větší aktivitě studenta a optimálnějším rozvržení jeho činností by diplomová práce mohla zahrnovat podstatně širší objem experimentálních měření a jejich vyhodnocení.

Navrhovaná známka
E
Body
59

Posudek oponenta

Valenta, Václav

Modulace OFDM, její výhody i nevýhody jsou popsány v první části diplomové práce. Problém spojený s velkou úrovní PAPR, jenž klade vysoké nároky na výkonový zesilovač RF frontendu je nastíněn také. Student dokládá některé závěry vlastními výsledky simulace (srovnání PSD OFDM s F-OFDM). Text je srozumitelný. Metody synchronizace jsou popsány a vybrané algoritmy jsou simulovány v prostředí Matlab. Při srovnání výsledků diplomové práce s jejím zadáním je ovšem zřejmé, že student plně nevyužil příležitosti experimentovat s klíčovými prvky milimetrového OFDM systému jenž by umožnily např. podrobnější analýzu kritických RF/BB parametrů pro přenos signálu v daného systému. I když jsou některé parametry elaborovány v teoretické části diplomové práce, experimentální část je poměrně omezená a mohla by být popsána detailněji. Student navrhnul a ověřil dvě možné struktury preamble pro synchronizaci a odhad CFO. Některé klíčové parametry, jakými jsou např. maximální chyba synchronizace, vliv přenosového kanálu v pásmu 60 GHz jako např. citlivost na ofset nosné vlivem Dopplerovského posunu, vliv nedokonalosti TX-RX RF front-endu jako je fázový šum na ICI, linearita zesilovače atd., nejsou v experimentální části podrobně rozebrány. Detailní informace k preamblím (použité sekvence, mapování na nosné, použití/nepoužití filtrace) také nejsou uvedeny. I přes uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 112907