SPÁL, M. Dvoupásmový zesilovač pro reproduktorovou soustavu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Koton, Jaroslav

Práce se věnuje návrhu, praktické realizaci a měření dvoupásmového zesilovače. Po celou dobu student k práci nad tématem přistupoval velmi efektivně, případné problémy diskutoval a následně samostatně je řešil. Při popisu konečného řešení jsou výsledky platné pro filtry 4. řádu navržené dle Butterworthovy aproximace. Přestože realizované řešení pro výukové potřeby dovoluje i přepnutí na filtry 2. řádu, práce teoretický popis tohoto stavu neuvažuje, resp. neodpovídá řešení dle potřebné Butterworthovy aproximace. Experimentálními měřeními bylo zjištěno, že konečné řešení ne zcela splňuje původní požadavky kladené na přeslech a zkreslení. Výsledkem je funkční prototyp, který již v současné podobě je možné využít v rámci výuky kurzů studijního programu Audioinženýrství.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Hanák, Pavel

Předmětem BP bylo navrhnout a zkonstruovat koncový zesilovač ve třídě D s přepínatelnou aktivní výhybkou. Zvolené řešení je přijatelné a zesilovač je zřejmě funkční, i když jeho vnitřní uspořádání je poněkud nevzhledné. V práci se vyskytuje několik nedostatků. Student neoptimalizoval LC filtr zesilovače tak, aby v jeho charakteristice nevznikal překmit (viz obr. 1.7). To je dost zvláštní, protože v kapitole 3.4 provedl poměrně složitý návrh filtrů 4. řádu pro výhybku. Vztahy pro výpočet LC filtru jsou přitom trivální a všichni výrobci zesilovačů ve třídě D je uvádějí. V práci zcela chybí simulační schémata z MicroCap i TINA-TI a nejsou uvedena ani zapojení přístrojů při měřeních. Mezi výsledky v kapitole 1.4.8 chybí měření přeslechů mezi kanály. Student pouze suše konstatuje, že koncový zesilovač má odstup signálu od šumu 70 dB, i když katalogová hodnota v tab. 1.1 je 105 dB. V zadání přitom bylo požadováno nejméně 80 dB. Podobná situace je i u zkreslení, které je v užitečném pásmu přes 1% (požadováno bylo pod 0,5%). Zdroj pro napájení výhybky zbytečně používá transformátor na 18 V, takže po usměrnění a vyhlazení je před stabilizátory napětí okolo 30 V. Po formální stránce je práce v pořádku, pouze v rozsáhlejších schématech jsou hůře čitelné hodnoty součástek.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 110135