SASKA, P. Studium senzorických vlastností organických polovodivých látek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Salyk, Ota

Strudent věnoval bakalářské práci značné úsilí, pracoval svědomitě po dobu dvoulet. Podílel se na měření senzorů prezentované jako výsledky řešení grantového projeltu GAČR 203/08/1594. Jisté rezervy má v samostatném vyhledávání literatury a jejím využití. Ke kvalitě zpracování výsledků naopak přispělo používání grafického prostředí Origin. Kromě cenných výsledků přispěl i k zdokonalování měřící aparatury a jejího řídícího programu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Šedina, Martin

Práce (36 stran) je zaměřená studium senzorických vlastností organických polovodivých látek se zaměřením na testování vodíkových senzorů založených na derivátech DPP. V teoretické části autor provádí základní charakterizaci vodíku v souvislosti s palivovými články, rozebírá základní typy vodíkových senzorů a popisuje základní princip protonace materiálu DPPP. Vhodné by bylo zejména rozsáhlejší část věnovat nastínění samotných senzorických vlastností organických materiálů. Autor využil vhodného počtu zdrojů k citování a správně vychází z poměrně aktuální literatury, nicméně citace nejsou chronologicky seřazeny, podle výskytu v textu, a také je pro jednotlivé citace v seznamu použito různého formátování. V experimentální části je popsáno schéma měřící aparatury, příprava vzorků a samotný proces měření. Postrádám zde popis měření V-A charakteristik a chemické názvy jednotlivých použitých derivátů materiálu DPP. Výsledky jsou prezentovány zejména v podobě zdařile vypracovaných grafů. Grafy jsou velmi názorné a dobře srozumitelné, objevily se jen drobné nesrovnalosti jako, že na obrázku 23 je pro V-A charakteristiky osa x popsána jako osa časová, avšak podle dat se jednoznačně jedná o hodnoty přikládaných napětí. Podstatným závěrem tedy bylo, že autor z různých derivátů látky DPP reagujících na přítomnost plynného vodíku, vytipoval jako nejvhodnější vzorek U35 a na něm provedl měření za účelem diskutování vlivů degradace, přítomnosti kyslíku, koncentrace vodíku a možnost využití melaminové bariéry. Zadání a cíle práce, tedy považuji za splněné. Výhrady mám zejména k typografické úrovni a celkovému dojmu z práce. Autor BP věnoval velmi malou pozornost zejména drobným formálním prohřeškům a v textu je mnoho sirotků, na mnoha místech chybí mezery mezi číselnou a jednotkovou částí veličin. Velmi špatně hodnotím práci s obrázky, na které v mnoha případech v textu chybí odkazy, jsou zbytečně velké a nejsou přeloženy do češtiny. Mezi obrázky 10 a 19 je použito špatného číslování.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace C
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem C
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 33190