TIOKA, J. Vliv parametrů na efektivitu přenosu světla dutým světlovodem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Nekvapil, Jan

Předkládaná práce studenta Jakuba Tioky se věnuje problematice vlivu parametrů na efektivitu přenosu světla dutými světlovody. Zadání práce obsahuje tři cíle. Prvním úkolem bylo provedení průzkumu trhu se světlovody pro jeho zmapování. Následovalo určení simulovaných objektů, podmínek simulace a specifikace blíže zkoumaných parametrů. Závěrečným bodem bylo provedení simulací a zhodnocení výsledků. Body zadání byly v plném rozsahu splněny. V první části práce byla sepsána nezbytná teorie k uvedení do problematiky denního světla a osvětlení. Následuje průzkum trhu s tabulkami v příloze práce. Druhému bodu zadání se věnuje kap. 7 a podkap. 8.1, v nichž je určeno a popsáno vše potřebné k provedení simulací, které následují. Praktická část práce je obsáhlá, neboť bylo provedeno velké množství simulací. Zde se student podrobně věnuje jednotlivým částem světlovodu, které modifikuje a zhodnocuje jejich vliv na výslednou účinnost přenosu světla. Simulované varianty světlovodů byly pečlivě naplánovány a výsledky práce představují příspěvek k problematice navrhování a posuzování světlovodů. Student docházel pravidelně na konzultace a byl vždy připravený. K práci mám pouze několik připomínek. Autor opomněl v textu opravit překlepy a interpunkci. Taktéž není uvedeno číslování rovnic a v některých rovnicích není správně uveden symbol násobení. Dále některé rovnice neobsahují jednotku při dosazení. I přes uvedené nedostatky práci autora hodnotím kladně a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Motyčka, Martin

Student Jakub Tioka se ve své práci zabývá Vlivem parametrů na efektivitu přenosu světla dutým světlovodem. Toto téma vyžaduje dobré znalosti se simulačním programem TracePro a Autodesk Inventor. Student splnil všechny body zadání po teoretické i praktické stránce. Práce je dobře strukturovaná a přehledná. Jednotlivé kapitoly na sebe dobře navazují. Velice kladně hodnotím především praktickou část práce - simulaci světlovodů v programu TracePro, kde bylo provedeno velké množství modifikací celého světlovodného systému za účelem nejen nalezení co nejvyšší účinnosti světlovodu, ale také stálosti světelného toku vycházejícího ze světlovodu v průběhu dne. V příloze této práce jsou výsledky rešerše současného trhu se světlovody, kde jsou vytvořeny přehledové tabulky výrobců s parametry jednotlivých světlovodů. Student ve své práci využívá převážně české a slovenské literatury. Student mohl více čerpat i ze zahraniční literatury. Po formální stránce obsahuje práce několik nedostatků. Úvod mohl být obsáhlejší. Kapitola 7, která je obsahově na jedné stránce, mohla být spojena s kapitolou 8. Dále kapitola 2 by mohla začínat na nové stránce. Ohledně formátování ne všechny symboly veličin jsou kurzívou. Dále zkratky jednotek v seznamu symbolů a zkratek jsou kurzívou. V textu jednotky začínají velkým písmenem. Uvedené vztahy nejsou číslovány a symboly násobení, které jsou použity ve vztazích, nejsou z matematického hlediska korektní. Některé texty nejsou zarovnány do bloku. Formátování nadpisů tabulek se liší a obrázky by neměli být zarovnány s textem. Po jazykové stránce práce obsahuje velké množství pravopisných a interpunkčních chyb. I přes tyto nedostatky práce hodnotím kladně a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 119167