BOLGÁR, R. Posouzení možností regulace napětí v distribučních sítích nn [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Topolánek, David

Diplomová práce je věnována problematice regulace napětí v sítích nízkého napětí, kde díky rostoucímu vlivu OZE dochází k překročení normou definovaných tolerancí provozního napětí. Student v úvodní teoretické části práce provedl podrobnou rešerši možných prostředků pro regulaci napětí v NN soustavě a provedl jejich kategorizaci dle principu funkce tak, aby byl usnadněn výběr nejvhodnějšího principu pro konkrétní oblast použití. Druhá praktická část práce je věnována výběru konkrétního řešení a volbě optimálního umístění regulátoru napětí pro vybranou část distribuční soustavy. Pro stanovení optimálního místa nasazení regulátoru byl využit model sítě, do kterého autor implementoval modely dvou typů regulátorů. Pro tento účel byl vytvořen model regulátoru typu STSTCOM a model transformátorového regulátoru. Autor během řešení daného zadání prokázal samostatnost a dobrou znalost dané problematiky čemuž odpovídají i výstupy jeho práce. Výsledky této práce byly také použity při zpracování odborné studie pro společnost E.ON Česká republika, s.r.o.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Drápela, Jiří

Diplomová práce svým obsahem i rozsahem odpovídá zadání a naplňuje všechny body. Jednotlivé kapitoly i jejich obsah mají logickou navazující strukturu, s rozumnou šíří teoretického rozboru. Nicméně v kapitole 4 mohl být v zásadních bodech popsán dopad provozu distribuovaných mikro zdrojů nejen z hlediska velikosti a nesymetrie napětí a jejich časo-prostorové distribuce v síti NN, ale také s ohledem na kolísání a rychlé změny napětí, deformaci napětí harmonickými a meziharmonickými složkami, z hlediska vlivu na úroveň signálu HDO atd., o kterých se hovoří v navazujících kapitolách. V následujících částech, při definici a realizaci modelu, postupuje diplomant systematicky, mnohdy úsporně, avšak s uvedením plnohodnotných informací a komentářů. Vlastní přínos studenta lze vidět v návrhu a realizaci dílčích modelů, především regulačních prvků, v celkovém modelu vyšetřované sítě a v provedených simulacích a jejich vyhodnocení, které se vyznačují systematičností a logičností směřující k naplnění vytyčených cílů a tím i zadání. V závěru práce, kdy je očekáván jistý rezultát ohledně technického doporučení pro řešení jasně vymezeného problému, je ale patrná jistá váhavost. Jak je ale zřejmé i z názvu práce a zadaných bodů, cílem byla technická studie bez ekonomického hodnocení, které je ale pro finální rozhodnutí podstatné. Po formální a jazykové stránce jsou v práci pouze drobné nedostatky. Lze vytknout místy chybějící reference, respektive v kapitolách 5 a 6 mohlo být více odkazů na literaturu přinášející doplňující/rozšiřující informace. A dále, v seznamu zkratek a symbolů chybí seznam použitých symbolů veličin. Diplomovou práci považuji za zdařilou se značným potenciálem pro pokračování. Velmi kladně hodnotím především použitelnost výsledků diplomové práce při hodnocení přínosu nápravných opatření pro stabilizaci napěťového profilu v aktivních nesymetricky případně dynamicky zatížených sítích. S ohledem na uvedená dílčí hodnocení doporučuji diplomovou práci k ústní obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 66485