HAJŠELOVÁ, K. Objekt metropolitního významu na ulici Benešova v Brně [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Poslušná, Iva

Práce se ubírala komplikovaným úvodním hledáním optimální formy pro zvolené funkce v exponované lokalitě. Studentka zvolila logicky nejschůdnější cestu samostatných objektů, jejichž vzájemná vazba a sounáležitost je vyjádřena ve vnitřním klidném nádvoří a materializaci fasád. Velkou výzvou bylo konstrukční řešení proměnlivých náplní jednotlivých podlaží, ale trpělivá práce přinesla poměrně racionální a přehledné dispozice a důstojné zhmotnění městských domů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Katarína Hajšelová přistupovala k práci na projektu poctivě, svědomitě a velice uvážlivě. Ke všem problémům i překážkám se stavěla přímo a trpělivě nacházela řešení, pro která hledala vždy racionální zdůvodnění. Průběžně předkládané výsledky se oproti prezentovanému výslednému návrhu zdály velice skromné.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Jura, Pavel

Bakalářská práce je provedena v obvyklém standardu a rozsahu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Autorka navrhuje zástavbu řešeného území trojicí oddělených hmot na společném soklu, s polootevřeným vnitroblokem mezi jednotlivými objemy. Výše obecně popsaný urbanistický koncept lze hodnotit kladně, avšak v detailech provedení se jeví poněkud diskutabilní. Umístěním objektu na nevyužitý sokl vzhledem k ulici Koliště zachovává negativní charakter Koliště jako dopravního průtahu, i když zadání projektu i technické možnosti mají potenciál tento charakter změnit.
Provozní řešení B Provozní využití objektů administrativy a bydlení je logické. V případě bytového objektu však lze předpokládat toto řešení jako značně komplikované vzhledem ke hlukové zátěži lokality i vzhledem k tomu, že se nejedná o zástavbu proluky a na záměr je tak třeba vztahovat základní požadavky na omezení hlukové zátěže ve chráněném vnitřním i venkovním prostoru stavby. Provozní využití třetího objemu hostelem považuji za diskutabilní. Dle popisu i dle dispozičního řešení se jedná o ubytování nízkého standardu a je tak otázkou, proč je toto využití umístěno na jedné z nejvíce cenných stavebních parcel v Brně. S nízkým standardem (a logicky i nízkou cenou) hostelu poměrně kontrastuje předimenzovaná společná hala pokojů.
Technicko konstrukční řešení B Technicko – konstrukční řešení je srozumitelné, odpovídá standardu bakalářského projektu. Otázkou je však úzký pruh násypu mezi opěrnou zdí do Koliště a suterénem stavby – zachování tohoto zemního tělesa při stavbě nebo znovuzasypání během stavby považuji za nelogické, neekonomické. Ve skladbě podlah chybí nášlapná vrstva, naopak nosná vrstva podlahy je nelogicky zdvojena (anhydrit, beton).
Architektonické řešení A Architektonické řešení fasád je zdařilé, odpovídá provozu staveb. Dispoziční řešení jednotlivých objektů je (vyjma výše uvedených nedostatků v části hostel) racionální a reálné.
Formální úroveň B Projekt je provedený v obvyklé formální úrovni, kterou poněkud snižují noční – zcela tmavé – perspektivy.
Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 94327