PETRUŠKA, Ľ. Model synchronního motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Veselý, Libor

Bakalářská práce se zabývá problematikou modelování a řízení synchronních motorů. Cílem práce bylo navrhnou model synchronního motoru v prostředí Matlab Simulink a porovnat jeho chování s reálným motorem. Student sestavil několik variant modelů synchronních motorů, kde prokázal dobrou orientaci v dané problematice a znalost prostředí Matlab Simulink. Srovnání navržených modelů s reálným synchronním motorem se neuskutečnilo, avšak potřebná data k simulaci byla získána z reálného motoru PMSM. Další část práce se zabývá návrhem řízení synchronních motorů, kde bylo využito vektorového řízení. Na vypracování bakalářské práce pracoval svědomitě a pravidelně se zúčastňoval konzultací, na které přicházel vždy připravený.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání C 35/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Zbranek, Pavel

Úkolem studenta bylo v návaznosti na semestrální projekt vypracovat model synchronního motoru (dále SM), chování modelu odsimulovat v prostředí Matlab Simulink a porovnat s reálným motorem. Práce je dělena do 10 kapitol, tématicky ji lze rozdělit na čtyři po sobě logicky navazujících celků. V první části jsou popsány základní vlastnosti a konstrukce SM, v druhé části jsou teoreticky odvozeny transformace souřadnic a jejich následné využití pro sestavení modelu, v posledních dvou částech jsou modely přeneseny do prostředí Simulink a je odsimulováno řízení SM. Bohužel se student nedostal k poslední části zadání, kdy měl svůj model porovnat s reálným motorem. Teprve poté by výsledek práce dal skutečný pohled na sestavený model, kdy by bylo (popřípadě nebylo) dokázáno, že model opravdu odpovídá reálnému systému. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, překlepů a stylistických chyb bylo taktéž minimálně, obrázky i rovnice jsou přehledně značeny. O něco lepším způsobem by mohl student pracovat s odkazováním se na literaturu. Výhrady: - U Clarkovy transformace (str. 17-19) konstantu k=2/3 odůvodnit líp než tvrzením, že je "umelo dosadená". Dále pokud v další podkapitole uvádí vyjádření upravenou Clarkovou transformací, tak tento převod buď naznačit, nebo se odkázat na literaturu. Při počítání s hodnotami cos(gama),cos(2gama),sin(gama),sin(2gama), kdy gama=60° a ještě zmíněnou konstantou k může lehce dojít k chybě. Dále je vhodnější ibeta nevyjadřovat pomocí ib a ic, když už stejně musíme znát ia pro ialfa. - U simulace na vektorové řízení (str. 54) jsou použity regulátory. Nikde není nastíněno volba regulátoru, obzvláště konstant. Dále je nastaveno omezení akčního zásahu, taktéž bez odůvodnění. - V závěru je uvedeno, že byla ověřena "dôležitosť poznania polohy natočenia rotoru pri starte". Poznatek je významný, ale kde byl ověřen, to jasné není. Předložená bakalářská práce je jinak odborně na dobré úrovni. I přes uvedené nedostatky svědčí o dostatečném vynaloženém úsilí při jejím zpracování a tudíž svědčí o bakalářských schopnostech studenta.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce B 42/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 13753