KUBÍČKOVÁ, D. Informační soukromí a volně dostupné zdroje informací [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Míšek, Jakub

Bakalantka si pro zpracování tématu práce vybrala problematiku informačního soukromí a možnosti jeho ochrany a narušení v online prostředí zejména v kontextu využití postupů OSINT. Zadané cíle práce byly naplněny. Práce nabízí velmi dobře zpracovaný přehledový výklad fenoménu informačního soukromí a jeho právní úpravy. Je psána srozumitelným, jasným a čtivým jazykem, přičemž vyjadřování autorky nepostrádá nezbytný důraz na preciznost. Autorka při tvorbě textu vycházela z nadstandardního množství odborných zdrojů (včetně zahraničních) a vytvořila tak zejména v části věnované postupům OSINT hodnotný přehledový text. Praktický výstup práce spočívá v aplikaci, která automatizuje procesy vyhledávání osob v nejužívanějších sociálních sítích. Zde si dovedu představit případné vylepšení do budoucna (např. rozšíření množství aplikovatelných platforem, lepší UI, integrace do webového prohlížeče atd.). V průběhu přípravy práce autorka pravidelně konzultovala a o téma se aktivně zajímala. Celkově práce (a zejména její textová část) dosahuje vysoké úrovně a proto rád hodnotím, jak je uvedeno výše.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Loutocký, Pavel

Cílem práce zaměřující se na informační soukromí a volně dostupné zdroje informací bylo představení pojmu soukromí z právního pohledu a poté na nástroje, které se zaměřují na proces získávání volně dostupných informací. Na základě toho pak autorka vytvořila aplikaci pro demonstraci vyhledávání souvisejících informací. Práce samotná má velmi dobrou strukturu, je aktuální a dobře zpracována, autorka se vyjadřuje jasně a ve většině případů na dobré úrovni, jednotlivé části práce jsou vhodně a logicky propojeny a rozsah odpovídá stanoveným požadavkům a tématu. Je tak vidět, že autorka práci věnovala patřičný čas a jí prezentované výsledky představují hodnotný výstup. Je dále nutno pochválit za obecně velmi dobrou práci s literaturou – v některých případech by ale bylo případně vhodné tvrzení podpořit o dodatečné zdroje (například v úvodu kapitoly 2.5). Autorka v práci používá někdy poněkud familiárních výrazů a občas jsou dílčí myšlenky kostrbatě vyjádřené. Na určitých místech práce jsou některá tvrzení uvedena lehce nekoncepčně vzhledem k systematice výkladu problematiky – například v úvodu je rozhodnutí ve věci data retention uvedeno poněkud najednou, jedná se ale o velmi specifický institut zaměřený úzce. Autorka jej sice pak dále rozvádí, ale v úvodu to z kontextu není jasné a dané působí poněkud rušivě. Tyto výtky ale nejsou nijak zásadní a celkový dojem z kvalitní práce nenarušují.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 133515