GAJDOŠOVÁ, G. Řečové akty realizované studenty informačních technologií v online debatách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Předložená bakalářská práce je velmi pečlivě koncipovaná a svou náplní je relevantní pro studijní program Angličtina v elektrotechnice a informatice. V teoretické části bakalářské práce Gabriela Gajdošová představuje koncepci řečových aktů, srovnává různé přístupy k jejich klasifikaci a diskutuje jejich interakční povahu a role s využitím pragmadialektického modelu kritické diskuze. Dále řeší způsoby modifikace ilokuční síly prostřednictvím intenzifikátorů a modalizátorů. Nechybí ani definice širokého repertoáru termínů k označení zkoumaných jevů. Autorka se opírá o zahraniční i české zdroje, které vhodným způsobem kombinuje, vytváří teoretická východiska pro svůj výzkum, a tak jasně prokazuje, že se v dané problematice a terminologii dobře orientuje. V analytické části práce autorka realizovala poměrně rozsáhlý výzkum. Přepis nahrávek tří debat, vytvoření korpusu a podrobná analýza řečových aktů a diskurzních ukazatelů jak prostřednictvím softwaru Sketch Engine, tak manuální identifikací jsou časově velmi náročná záležitost. Výsledky analýzy jsou doloženy četnými příklady z analyzovaných transkriptů a podpořeny autorčinými komentáři a interpretací. Velmi oceňuji její snahu analyzovat a logicky zdůvodňovat modifikaci ilokuční síly a komunikační funkce jednotlivých řečových aktů v argumentativním diskurzu studentských debat. Jazyk i styl práce jsou na výborné úrovni a po formální stránce má práce veškeré náležitosti včetně správně uvedených citací a seznamu literatury dle normy APA Style. Text práce je logicky členěný a koherentní, k čemuž přispívají i krátká shrnutí hlavních kapitol. Během zpracování bakalářské práce autorka prokázala schopnost pracovat velmi systematicky, promyšleně a samostatně. Bylo mi skutečným potěšením s ní spolupracovat a doufám, že pragmalingvistická analýza není jejím posledním výzkumným počinem. Práci považuji za velmi přínosnou a jednoznačně ji doporučuji k obhajobě se známkou A.
Ve své bakalářské práci si Gabriela Gajdošová vytyčila nelehký cíl a rozhodla se analyzovat vlastní vytvořené transkripty debat studentů informatiky, a to jak prostřednictvím nástroje Sketch Engine, tak i manuálně. Nejedná se tedy o čistě kvantitativní metodu, ale i o osobní invenci, s níž autorka přináší i kvalitativní analýzu. V teoretické části studentka prokazuje schopnost orientace v relevantních zdrojích, v analytické části pak ze získaných poznatků čerpá. Kromě analýzy řečových aktů z hlediska různých typů se zaměřila také na modalizátory a intenzifikátory v komunikaci mezi studenty zastávajícími různé úhly pohledu na diskutovanou problematiku. Své závěry ilustruje vhodně zvolenými příklady a výsledky přehledně shrnuje. Interpretace výsledků je záležitost ošemetná a do značné míry subjektivní, autorce se však podařilo své závěry z velké části zdůvodnit, ačkoli ne se všemi se mohu zcela ztotožnit. Práce je psaná velmi dobrou angličtinou, která v některých ohledech předčí český rozšířený abstrakt, v němž se místy objevují problematické syntaktické vazby, často se znatelným vlivem anglického jazyka. Jazykové chyby jsou ale i tak vzácné a vcelku zanedbatelné. Práci hodnotím jako výbornou a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 142532