GLOS, J. Využití modelů v jazyce Modelica v prostředí Matlab-Simulink [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Václavek, Pavel

V rámci diplomové práce se diplomant zabýval vývoje relativně komplikovaného toolboxu pro prostředí Matlab-Simulink. Při zpracování tématu prokázal mimořádný zájem o dosažení řešení, které je srovnatelné, nebo i převyšuje kvalitu jiných komerčních řešení. Práci se věnoval s vysokou intenzitou, která není pro studenty pravidlem. Diplomant pracoval samostatně, přicházel s vlastními a v řadě případů originálními náměty pro dosažení co nejlepšího výsledku práce. Konzultace využíval v přiměřené míře, přičemž vždy konzultoval přesně připravené problémy s návrhem variantních řešení. V některých případech musel využít nestandardních postupů a to zejména tehdy, kdy se ukázalo, že související SW produkty (např. OpenModelica) nesplňují plně jejich specifikace a obecně zavedené standardy. I tyto potíže však dokázal diplomant překonat. Diplomant se současně se studiem věnoval i výzkumné činnosti jako zaměstnanec Středoevropského technologického institutu, kde se zabýval úkoly blízkými zpracované diplomové práci. V rámci jeho dalšího předpokládaného zapojení v činnostech STI bude dále rozvíjet výsledky diplomové práce, které budou využity především v mezinárodních výzkumných projektech, rovněž nelze vyloučit další komerční využití výsledků. Celkově hodnotím práci diplomanta jako mimořádně úspěšnou a navrhuji práci hodnotit stupněm A.

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Blaha, Petr

Zadání diplomové práce lze považovat za náročné zejména po stránce implementační a programátorské. Práce je přehledně a logicky rozdělena do 7 kapitol, z nichž první dvě jsou popisné, třetí se zabývá analýzou požadavků na vytvářený nástroj a zbytek kapitol se zabývá popisem samotné realizace. Grafické zpracování práce je na velmi dobré úrovni. Z hlediska formálního mám následující drobné připomínky: - V rovnici (1.1) a na obrázku 1.5 se neshoduje označení součástek, v rovnici je R a C a na obrázku je R1 a C1 - Na obrázku 2.1 a 5.1 chybí popis os y - V práci se vyskytuje pár překlepů (str. 58 pomoci výrobcům zlepšit zjistit…“, str.61 „v průběhu prováděním křížové kontroly…“) Diplomant musel během řešení proniknout do problematiky programování v několika programovacích jazycích. Realizoval nástroj pro simulaci FMU v prostředí Matlab Simulink, který je možné používat v grafickém prostředí Simulinku i z příkazové řádky Matlabu. Na předložené diplomové práci je vidět jeho systematický přístup k řešení zadaného problému – využití verzovacího systému, objektově orientovaného programování v Matlabu. O dotaženosti práce svědčí skutečnost, že se student nesoustředil pouze na jednu platformu, ale navržený nástroj zprovoznil na platformách win32, win64 a linux. Tím se výrazně zvyšuje praktická použitelnost nástroje. Student v rámci diplomové práce sepsal přehledný návod k použití v anglickém jazyce, který je vložen jako příloha. Za povšimnutí stojí i skutečnost, že se student podílel na vylepšení programu OpenModelica. Chyby v tomto programu reportoval a jsou v nových verzích odstraněny. Diplomant ve své práci prokázal výbornou znalost řešené problematiky a správně zvolil metody pro řešení zadaného úkolu. Všechny body zadání byly splněny. Některé části (multiplatformní pojetí, návod v anglickém jazyce, tvorba instalátoru) byly evidentně vytvořeny nad rámec, přestože musely být časově náročné. Práce celkově svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta, navrhuji hodnocení A – 95.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 85087