BUSTA, M. Analýza využití řešiče Code_Aster při řešení mezního stavu únavové pevnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Vosynek, Petr

Student pracoval na poměrně obsáhlém tématu, kdy bylo nutností nastudovat nové výpočtové prostředí a ujasnit si pojmy z mezního stavu únavové pevnosti. První část byla ulehčena dodáním kompletního vzorového výpočtového modelu zahrnujícího výpočet únavy a dále odkazy na tutoriály. Druhá část byla podpořena častějšími konzultacemi (teoretický rozsah programu v oblasti únavy přesahuje znalosti obsažené v bakalářském studiu). Text práce má logickou návaznost a obsahuje pouze několik drobných formálních chyb (např. překlep v jednotkách nebo různý způsob citace literatury). Studentovi bych pouze vytkl zásadněji samostatnost jelikož docházelo k velmi častému směřování prací z mé strany. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu C
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Kovář, Jaroslav

Předložená práce se zabývá porovnáním výsledků komerčního a volně dostupného řešiče metody konečných prvků, které jsou využívány pro posuzování mezního stavu únavové pevnosti. Práce je psána srozumitelným jazykem bez překlepů. V teoretické části oceňuji popis jednotlivých příkazů pro program Salome, který může být dále použit pro usnadnění další práce s tímto programem. Do teoretické části by bylo vhodné přidat rešerši mezního stavu únavové pevnosti, která by sloužila jako podklad pro navazující výpočtovou část. Výpočtová část obsahuje porovnání výsledků komerčního a volně dostupného řešiče na třech příkladech. Ke každému příkladu je taktéž proveden analytický výpočet, který potvrzuje správnost numerických výpočtů. V analytických výpočtech je pro zohlednění vlivu vrubu v příkladech 2 a 3 použit koeficient vrubu , zatímco v prvním příkladu byl použit koeficient tvaru určený pomocí Howlandova vztahu a není uvedeno proč. Výsledky praktické části je možné použít pro porovnání výsledků získaných pomocí řešiče Code_Aster s výsledky získanými pomocí běžněji používaného programu Ansys Workbench, to student provádí v závěru. Cíle práce byly splněny, proto doporučuji tuto práci k obhajobě a navrhuji hodnocení A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 116890