ŠMERAL, M. Nízkoenergetické cementy na bázi slínkových minerálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Bartoníčková, Eva

Předložená bakalářská práce studenta Miloslava Šmerala na téma „Nízkoenergetické cementy na bázi slínkových minerálů“ se věnuje problematice přípravy anorganických pojiv na bázi aluminátové matrice. Cílem této práce bylo připravit kalcium aluminátové fáze dopované Cu a S pomocí sol gel metody, charakterizace připravených produktů a popis jejich hydratace. Práce je standardně členěna na teoretickou, experimentální část, výsledky s jejich diskusí a závěry. Student popsal obecně slínkové minerály a typy nízkoenergetických cementů. Kapitola je i věnována udržitelnosti a tématice „Green Deal“ ve stavebnictví. Student vhodně i správně citoval a pracoval s uvedenými literárními zdroji. Zpracování výsledků je na dobré grafické úrovni. Jejich diskuse odpovídá uvedeným výsledkům a je i konfrontována s výsledky jiných autorů. Závěry jsou dostačující a vyplývají s uvedených dat. Student prokázal schopnost samostatně řešit zadanou problematiku. Předložená práce svým rozsahem, kvalitou a úrovní zpracování splňuje zadané cíle, a proto práci hodnotím za „B „ a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce C
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Koplík, Jan

Bakalářská práce Miroslava Šmerala je zaměřena na nízkoenergetické cementy na bázi slínkových minerálů. Jádrem práce je příprava čistého C3A a jeho dopování mědí a sírou. Dále byl zhodnocen vliv těchto dopantů na průběh hydratace, vznik hydratačních produktů a mikrostrukturu pomocí vhodných analýz. Práce je logicky členěna na jednotlivé části. Z typografického a pravopisného hlediska obsahuje pouze minimum chyb. Teoretická část se zaměřením na udržitelnost v cementářském průmyslu a slínkové minerály prokázala schopnost studenta orientovat se v odborné literatuře. Co mi zde naopak chybělo je větší zacílení na trikalcium aluminát a jeho dopování, protože to je poté předmětem praktické části. V experimentální části je jasně a přehledně popsaný postup přípravy vzorků a následné analytické metody. Vzhledem k tomu, že v zadání práce byla uvedena i vysokoteplotní metoda, její využití mi v práci chybí. V praktické části na sebe jednotlivé kapitoly úzce navazují a jednotlivé výsledky dokládají správnost vyvozených závěrů. Výsledky jsou přehledně zpracovány do grafů a tabulek a nechybí jejich relevantní diskuze. Zároveň jsou i konfrontovány s dostupnou literaturou. Vše je pak srozumitelně shrnuto v závěru. Nakonec pár připomínek: • V textu se vyskytují dohromady pojmy rastrovací x skenovací mikroskopie. • Netvrdil bych, že zdrojem aluminátů ve slíncích jsou strusky a popílky (str. 11) • Na str. 25 tvrdíte, že přítomnost S způsobila, že všechny intenzity difrakcí jsou nižší než u referenčního vzorku. Z obr. 9 toto nevyplývá. Doporučil bych pro referenční vzorek ve všech grafech použít stejnou barvu křvky, aby nedošlo k záměně. Práce splnila všechny vytyčené cíle a také všechny požadavky, které jsou kladené na bakalářské práce, proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 156633