STAVĚLÍK, J. Měnič pro mobilní robot [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Burian, František

Student Bc. Jiří Stavělík pracoval na zadaném úkolu svědomitě. Na konzultace chodil pravidelně během celého semestru, konzultoval problémy které se během práce objevily, správnost jejich řešení a zejména směřování projektu. Student pracoval samostatně. Student kladl velký důraz na proudovou zpětnou vazbu s použitím senzoru integrovaného na budiči půlmůstku a musel vyvinout úsilí k získání validních dat z tohoto (velmi pomalého) senzoru. Během řešení projektu student zjistil, že na počátku práce nevhodně zvolil piny pro enkodér, a proto musel data z enkodéru zpracovávat softwarově, což klade vyšší nároky na výkon procesoru, proto je omezena funkce regulátorů při vyšších rychlostech. Toto však při použití na mobilních robotech není na závadu. Výsledný měnič je plně funkční a použitelný pro ovládání podvozku mobilních robotů.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Jílek, Tomáš

Zadání diplomové práce považuji za náročnější jak z odborného tak zejména z časového hlediska. Pro úspěšnou realizaci musel student disponovat komplexními znalostmi z několika oblastí – od teoretických základů regulační techniky, přes práci s vývojovými nástroji, znalostmi použití konkrétních periferií použitého mikrokontroléru, návrhu zapojení, návrhu desky plošných spojů a až po oživení a metodickému ověření správné činnosti celého zařízení. Všechny body zadání jsou splněny. Je však potřeba podotknout, že zadání např. přímo nespecifikuje, které regulační smyčky musí být realizovány. Všechny body zadání mají adekvátní rozsah vypracování. Z textové části práce se jeví, že student má celkově poměrně komplexní znalosti pro realizaci inženýrských úloh. V určitých oblastech lze v práci nalézt jisté úvahové nedostatky, ale ty nejsou pro práci až tak zásadní (např. ztráty ve vinutí nejsou způsobeny jen odporem vinutí atd.). Fyzickou realizaci zařízení považuji za zdařilou. Zvolená koncepce celého zařízení je v pořádku. V úvodním návrhu principu činnosti se však student dopustil některých chyb, které zapříčinily některé komplikace v pozdějších etapách realizace. Jedná se např. o předpoklad počítání impulsů z připojených enkodérů bez využití dedikované periferie, kterou daný mikrokontrolér disponuje. Student tento nedostatek v úvodním návrhu sice zvládl v implementační části vyřešit, ale za cenu zbytečně vysokého vytížení mikrokontroléru na úkor chybějícího výpočetního výkonu pro další operace. O něco závažnější je chybějící implementace rychlostního regulátoru, který je ale v práci teoreticky navržen. Popsané použité teoretické základy vychází z citované literatury. Konkrétní realizaci a implementaci lze pokládat za vlastní práci studenta, neboť nevykazuje známky velkých převzatých částí, které by nebyly dílem autora. Písemná zpráva je sestavena v logickém sledu, od teoretických základů vztahujících se k řešené problematice přes návrh elektrického zapojení a regulačních algoritmů až po popis fyzické realizace zařízení včetně popisu měření na realizovaném zařízení. Z pohledu typografie by si naměřená data z osciloskopu zasloužila lepší grafické zpracování. Taktéž by bylo vhodné používat na všech místech jednotně kurzívu pro označení symbolů fyzikálních veličin a kurzívu pro jednotky fyzikální veličiny naopak nepoužívat. Pro okamžité hodnoty veličin používat malá písmena atd. Předložená diplomová práce celkově svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta, a proto ji doporučuji k obhajobě. I přes některé dostatky vypracování navrhuji hodnocení A (90 bodů) s přihlédnutím k celkové náročnosti vypracování.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 102802