PRYMUS, J. Propojení knihovny pro zpracování obrazu s jazykem Lua [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Zadání diplomové práce patřilo rozsahem mezi náročné. Student během plnění zadání diplomové práce nastudoval znalosti z oboru počítačového zpracování obrazu a získal praktické zkušenosti při návrhu a implementaci přemostění pro jazyk Lua. Práci věnoval velké množství času. Pracoval iniciativně, samostatně a své výsledky prezentoval na pravidelných konzultacích v průběhu celého studia. Všechny body zadání byly splněny. Na základě nastudovaných znalostí student vytvořil a dále inovoval přemostění mezi jazykem Lua a knihovnou pro pracování obrazu OpenCV a to i přesto, že jazyk Lua i knihovna OpenCV, prošly během doby řešení práce dalším bouřlivým vývojem. Diplomant všechny změny zapracoval a zajistil i zpětnou kompatibilitu. Dále navrhl a realizoval nové laboratorní úlohy do kurzu počítačového zpracování obrazu. Aktivně se podílel na zavádění nových laboratorních úloh do výuky a získané poznatky i připomínky zpětně zapracoval do realizovaného přemostění. Diplomant výsledné SW řešení zveřejnil GPL komunitě a získal kladné ohlasy od další vývojářů z celého světa. Student věnoval řešení práce dostatek času, jednotlivé úkoly si vhodně rozvrhl, a proto se v závěru nedostal do časové tísně. Dosažené výsledky i formální zpracování práce jednoznačně svědčí o inženýrských schopnostech studenta. Předložené práci navrhuji hodnocení: výborně - A.
Práce je po odborné stránce velmi dobře propracovaná a detailní. Zabývá se hlavně implementační stránkou, ale v první části i teoretickou. Zadání je splněno kompletně a pečlivě a odpovídá časové náročnosti. Práce avšak vykazuje jisté nedostatky v typografické a stylistické úpravě (různé odsazení, jednopísmenné předložky na koncích řádků, "3x" místo "třikrát" a podobně). Samotná práce se skládá z vytvoření rozhraní existující knihovny do jazyka Lua. V hlavní části se zabývá hlavně popisem problému (a jeho řešením) při spojování těchto dvou komponent. Příklady jsou názorné a dobře popsané. V další části se práce zabývá kompilací a instalací vzniklého projektu a mírně odbíhá od zadání, zvláště v popisu API instalátoru. Kladně hodnotím sběr informací od uživatelů knihovny v průběhu vývoje. Všechny připomínky jsou diskutovány a vysvětleny. Bylo by ale vhodné poskytnout uživatelům více času na seznámení, ale daný čas je pochopitelný, jelikož se jedná o čas v již existujícím předmětu. Porovnání výkonnosti by si zasloužilo rozsáhlejší popis metodiky měření. Aktuální metodika zahrnuje režii pro spuštění interpretu jazyků Python a Lua. Velmi kladně chválím uvolnění projektu pod opensource licencí GPL a stálé rozvíjení projektu. Doufám, že podpora tohoto projektu bude probíhat i v budoucnosti. Práce svým rozsahem a zpracováním odpovídá požadavkům kladených na schopnosti studenta inženýrského stupně a doporučuji jí k obhajobě. Ing. Hana Dusíková Mendelova univerzita v Brně, Provozně ekonomická fakulta, Ústav Informatiky
eVSKP id 52492