BÍLEK, L. Lithium-iontový článek: Úprava přírodního grafitu metodou lithiace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Libich, Jiří

Bakalářská práce studenta Lukáše Bílka se věnuje záporným elektrodovým materiálům pro lithium-iontové systémy. Práce je zaměřena na zlepšení vlastností, komerčně rozšířených záporných elektrodových materiálů pomocí metody lithiace. V teoretické části je poměrně dobře zvládnut popis elektrodových materiálů spolu s teorií tvorby organického polymerního filmu na rozhraní elektroda elektrolyt v aprotických rozpouštědlech. Teoretická část také obsahuje popis použitých elektrolytů, rozpouštědel a jejich relevantních vlastností. Praktické část práce, která představuje sérii lithiačních experimentů lze považovat za zdařilou. Prezentované experimenty zkoumají vliv metody lithiace a délky lithiačního procesu na elektrochemické vlastnosti elektrodových materiálů. Výsledky jsou dobře zpracované, prezentované a popsané, poskytují tak dobrou představu o elektrochemických vlastnostech zkoumaných elektrodových materiálů. Práce sama o sobě je přínosná a poslouží jako dobré vodítko pro orientaci dalších experimentů zabývajících se metodou lithiace. Drobné připomínky si zaslouží prezentace výsledků, zejména pak zobrazení grafů a tabulek kdy jednotlivé grafy mají různé fonty např. Obr. 58 a Obr 59. Dále práce obsahuje zavádějící, nejasné formulace jako např. na straně 61 „…grafit disponoval do čtvrtého cyklu lepší efektivitou…“ zde bylo na místě použít výraz „účinností“ nebo „nábojovou účinností“. Cíle uvedené v zadání práce byly zcela splněny. Práce studenta především ze zahraničními zdroji hodnotím na výbornou. Student prokázal orientaci a zájem o danou problematiku spolu pílí při realizaci bakalářské práce. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji bakalářskou práci k obhajobě s hodnocením: 90 bodů

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kazda, Tomáš

Student Lukáš Bílek se ve své práci věnoval tématu lithno-iontových akumulátorů a předavším pak pre-lithiaci přírodního grafitu. Práce je zpracována v dostatečné rozsahu a je poměrně dobře uspořádána. Pozitivně hodnotím rozsah prostudované literatury s celkovým počtem takřka padesáti citací. Samotný text práce je bohužel zatížen řadou nepřesných formulací a chyb. Prakticky v celé teoretické části a části praktické části práce chybí odkazy na obrázky. První se objevuje až na straně 40. Dost často pak autor ve zkratce Li-ion používá malé l případně u označení Li/Li+ není + v horního indexu. V kapitole o elektrolytech autor uvádí, že jsou složeny z lithné soli LiPF6 a absolutně chybí informace o rozpouštědlech a dalších solích. Tyto informace se pak čtenář dozví až v kapitole o SEI vrstvě. V praktické části se student věnuje studiu vlivu doby pre-lithiace v rozsahu od 1,5 hodiny po 24 hodiny na elektrochemické vlastnosti připravených elektrod. Výsledná data jsou dobře a přehledně zpracována a rozsah provedené práce hodnotím jako dostatečný. Práci doporučuji k obhajobě a s přihlédnutím k faktu že se jedná o první větší text, který studen zpracovával ji hodnotím 80b tedy známkou B.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 111869