KUBOVIČ, T. Zpřehlednění parametrů výpočtu přenosu záření v plazmatu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Autor se v této bakalářské práci zabýval vytvořením vhodného grafického rozhraní pro výpočty přenosu záření v plazmatu. Přenos záření je téma na okraji elektrotechniky s velkým přesahem do fyziky plazmatu a kvantové mechaniky. Jedná se o velice náročné téma. V první části práce autor přibližuje problém záření plazmatu, jeho klasifikaci, vzniku a přenosu. Na základě požadavků numerického výpočetního programu, existující databáze a znalosti parametrů přenosu záření autor vytvořil ve druhé části návrh jednotlivých funkčních celků realizovaného programu. Pro vlastní realizaci programu zvolil autor prostředí Unity3D. Výhodou tohoto rozhraní je jeho platformní nezávislost, umožňující vytvoření verzí pro téměř libovolné zařízení. Další výhodou je zobrazení výsledků v reálném čase urychlené využitím vyrovnávací paměti. Autor následně demonstroval využití programu a provedl jednoduché porovnání výsledků. Student pracoval na zvoleném tématu během celého roku systematicky. Nejprve se věnoval pochopení velice obtížné teoretické podstaty přenosu záření plazmatu a vytvoření návrhu programu. Následně se zabýval vytvořením vlastního programu a jeho upravení podle pokynů vedoucího. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě.
Zadáním práce bylo vytvořit softwarové rozhraní pro grafické zpracování dat popisujících přenos energie zářením v plazmatu a následně předvést jeho využití pro výpočet emisních koeficientů v plazmatu oblouku hořícího ve vzduchu. Obsah i forma zpracování bakalářské práce odpovídají zadání. Práce má standardně navrženou strukturu, tj. v první části je uveden teoretický rozbor, následovaný popisem vytvořeného modulu a prezentací výsledků. Práce je zpracována přehledně, obsahuje odkazy na použitou literaturu, obrázky, rovnice i tabulky jsou číslovány podle zvyklostí běžných u vědeckých publikací. Přínos práce spatřuji v graficky vydařeném grafickém rozhraní, které student naprogramoval. Toto rozhraní je dostatečně jednoduché a přehledné, splňující požadavky zadání. Rozhraní usnadňuje práci s množstvím vstupních dat, která jsou potřebná při výpočtech transportu energie zářením v složitých modelech obloukového plazmatu. Vzhledem k tomu, že navržené grafické rozhraní je využitelné širokou komunitou vědců z oblasti fyziky plazmatu, doporučoval bych lokalizovat program do anglického jazyka. Mám výhrady ke zpracování první poloviny práce, tedy teoretického rozboru. Zde se student evidentně dostal na tenký led, protože se rozhodl popsat velmi široku a náročnou oblast týkající se záření v plazmatu. Tímto tématem se nelze vážně zabývat bez hlubších základů z oblasti atomové a kvantové fyziky. Student si zvolil k popisu problematiky anglicky psanou literaturu a přeložil některé významné pasáže. Díky objektivní neznalosti základů této problematiky se v překladu často objevují fyzikálně nesprávné výrazy. Viz např. na str. 21 místo "Zvýšené stavy" patří "Excitované nebo nabuzené stavy", na str. 25 místo "Kontinuum záření" patří "Spojité záření", na str. 29 místo "Prvek prostorového úhlu" patří "Jednotkový prostorový úhel". Vhodnější by možná bylo v teoretickém rozboru popsat, jaké jsou možnosti respektování záření v různých modelech obloukového výboje a nepouštět se do přílišných detailů z oblasti fyziky plazmatu. Nalezl jsem i několik faktických chyb: Str. 29, rovnice (1.54), r je radiální proměnná souřadnice, ne poloměr oblouku Str. 29, rovnice 1.55 – 61), v textu se hovoří o Planckově funkci B, v rovnicích je však použitý symbol Eb. Str. 40, místo „efektivní hodnota odporu“ má být zřejmě „efektivní hodnota poloměru“. Str. 43, rovnice 1.70 je chybná. Přes výše uvedené nedostatky mohu konstatovat, že práce byla splněna ve všech bodech zadání a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 82863