KOMZÁK, D. Detektor vad s využitím CIS senzoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Honec, Peter

Cílem práce diplomanta bylo implementovat a otestovat CIS senzor v roli detektoru defektů na páse (web inspection system). Téma práce lze považovat za středně náročné a komplexní. Diplomant pracoval samostatně, pro vytvoření mechaniky posuvu efektivně využil komponenty tiskárny spolu s dalšími mechanickými úpravami a 3D tiskem. Pro zdárné vyřešení úlohy musel diplomant také integrovat motory, motor drivery a jejich časování. Obslužná aplikace pak má za úkol nejen akvizici obrazu z CIS senzoru, ale také preprocesing a detekci vad v materiálu. GUI je napsáno intuitivně a je se všemi požadovanými funkcionalitami. Komplexní výsledek práce (mechanika, software, algoritmy) svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta a práci doporučuji k obhajobě s hodnocením A(90b)

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Richter, Miloslav

Kvalita práce je na dobré úrovni. Zadání lze považovat za splněné, jednotlivé části řešení odpovídají jejich důležitosti. Týkají se postupně teoretického rozboru, následně výběru detektoru, metod pro zpracování nasnímaného obrazu, HW pro pořízení obrazu, SW pro řízení a zpracování dat. Nakonec popisuje průběh testování v sestavené aplikaci a hodnotí dosažené výsledky. I když to není přímo náplní práce, na začátku chybí popis testovaného materiál, jako je tvar, barva, textura ... , popis těchto vlastností snímaných objektů by pomohl pochopení, proč jsou uváděny dané metody práce s obrazem. Rozsah práce je dostatečný a její úroveň kvalitní. V práci jsou pouze drobné nedostatky. Kapitola 4 mohla být uvozena nástinem celkového procesu zpracování obrazu v dané aplikaci. Chybí zde i popis nasnímaného obrazu z hlediska bitové hloubky, což mělo být uvedeno v předchozí kapitole, kde se končí analogovým signálem na výstupu detektoru. Text je srozumitelný, ale jsou zde drobné překlepy a nepřesnosti: senzory přenášejí místo převádějí (str. 2); Obr 10 není odkázán v textu ani nemá dostatečný popis (jakého typu senzoru se týká?); často jsou použity hovorové výrazy: „rula materiálu“ str. 22, „pixelová díra“ str. 26 „chybové hlášky“ str. 53, „návrh seděl přesně“ strr 55; odkazy na tabulky a obrázky červeně (některé-např. str. 23). V práci se dosti často objevují stránky s větší prázdnou plochou (str. 27-). Stupeň znalostí studenta je velice dobrý. Svědčí o tom celková realizace úlohy včetně návrhu a vytvoření měřicího zařízení a aplikace pro získání a zpracování dat. Zvládnutí úlohy také svědčí o kvalitní práci s dostupnou literaturou a to jak u CIS senzorů, tak při realizaci SW. Realizaci lze považovat za vlastní dílo studenta, které vypracoval za pomoci uvedených zdrojů. Přiložená práce celkově svědčí o magisterských schopnostech studenta.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 127107