CHLEBOUN, J. Degradační testy polymerních materiálů vystavených klimatickým podmínkám [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Úkolem studenta v diplomové práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo seznámit se s metodami měření funkčních vlastností materiálů pro pouzdření solárních článků a ve spolupráci s firmou Solartec s.r.o v Rožnově stanovit dielektrické vlastnosti v průběhu zrychleného stárnutí vystavením zvýšené teplotě a definované vlhkosti. Student Jiří Chleboun, Bc. změřil v první části dielektrické vlastnosti v návaznosti na předchozí práci před, v průběhu a po provedení umělého zrychleného stárnutí zvýšenou teplotou tří druhů laminačních fólií používaných v solárních modulech jako spojovací a izolační materiál po dobu 5600 hodin. V druhé části tyto materiály vystavil degradačním vlivů vlhkého tepla a stanovil průběh hodnot vnitřní a povrchové rezistivity. Veškeré experimentální práce provedl samostatně na pracovišti Ústavu elektrotechnologie. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 59 stran včetně seznamu použité literatury. Práce dále obsahuje 6 stran příloh obsahující veškeré naměřené výsledky v grafech. Práci rozčlenil do šesti kapitol. Teoretická část zahrnuje úvod do problematiky studia fotovoltaických článků a panelů, popis pouzdřicích materiálů fotovoltaických panelů a rešerši zkušebních norem. Praktická část popisuje testované vzorky, metodiku měření a měřicí pracoviště. Naměřené výsledky jsou přehledně uvedeny v grafech v příloze. Požadavky zadání student splnil v požadovaném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou v ý b o r n ě
Student Bc. Jiří Chleboun se ve své diplomové práci zabýval problematikou degradací polymerních materiálů, které se používají pro zapouzdření fotovoltaických článků ve fotovoltaických panelech. Student měl za úkol seznámit se s metodami měření funkčních vlastností materiálů pro pouzdření solárních článků a s normami pro degradační testy. Dalším úkolem bylo zpracování literární rešerši. Ve spolupráci s firmou Solartec s.r.o. v Rožnově p. R. měl student vybrat pouzdřicí materiály a provést vyhodnocení dielektrických vlastností vybraných materiálů zvolenými metodami v průběhu zrychleného stárnutí vystavením zvýšené teploty a definované vlhkosti. Zjištěné výsledky diplomant by měl vyhodnotit a porovnat s požadavky výrobní firmy Solartec s.r.o. Práce obsahuje 59 stran a je rozdělená do 6-ti částí. Úvodní teoretická část se zabývá fotovoltaikou, teorií dielektrických vlastností tuhých materiálů, stárnutím polymerních materiálů a přehledem norem pro degradační testy. Praktická část obsahuje měření experimentálních vzorků pouzdřicích materiálů teplem a vlhkým teplem. Text práce má několik nedostatků. V „úvodu“ se jedná o „semestrální práce“. Rovněž v „úvodu“ namísto uvedení do problematiky polymerních materiálů student píše o obnovitelných zdrojích energie a popisuje jednotlivé kapitoly diplomové práce. Dále jsou v textu drobné gramatické chyby a na str. 41 je na konci 1. odstavce neukončená věta: „Rozměry použitého elektrodového...“. Stylistickou chybou je také to, že název práce neobsahuje žádné spojení s fotovoltaikou, ale klíčová slova, abstrakt a začátek teoretické části jsou věnovány zejména fotovoltaice. Praktická část je sepsána na dobré úrovni a odpovídá získaným znalostem a kvalifikaci studovaného diplomantem oboru. Připomínkou je chybějící porovnání zjištěných výsledků s požadavky firmy Solartec s.r.o., což bylo jedním z úkolů práce. I přes tyto nedostatky tato práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci v plném rozsahu. Proto doporučuji práci k obhajobě. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem klasifikuji diplomovou práci známkou v ý b o r n ě.
eVSKP id 66952