HANÁK, V. Vliv variability postavení kolenních kloubů na tlakové a silové parametry chodidla: porovnání pasivního a aktivního stoje [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. CESA. 2024.
Tématem bakalářské práce je posouzení variability parametrů v pasivním a aktivním stoji. Testovací protokol pak autor ověřoval na skupině fotbalistů. Práce má odpovídající strukturu. Teoretická část se neliší od semestrálního projektu. Postrádám podklady pro referenční hodnoty, k nimž se celá práce vztahuje. V kap. 1 je pouze popisná anatomie bez vazby na anatomii funkční pro možnost kriticky zhodnotit výstupy z přístroje Diers formetric 4D. Dostupná je literatura Myerse a dalších. V kapitole 2 je velmi obecně popsán krokový cyklus. Chybí mi zde konkrétní údaje pro statistickou časovou analýzu chůze a běhu, které autor do práce zařadil. Výzkumné otázky a hypotézy jsou v práci v kapitole 5.6 zmíněné pouze obecně. Samotná metodika výzkumu je srozumitelně popsaná. V praktické části autor provedl řadu laboratorních měření. Z důvodu časové tísně ovšem nedodržel stanovený minimální počet probandů. Data jsou zpracována popisnou statistikou. Pro statistickou analýzu homogenní skupiny postrádám konkrétní výstupy (tabulky či krabicové grafy). Tabulka referenčních hodnot na str. 30 je kombinací podkladů přístroje Diers a vlastního úsudku? Není podložené, z jakých zdrojů autor čerpá pro stanovení 0 mm jako referenční hodnoty například u Coronal Imbalance. Přístroj zde udává normu rovněž z rozptylu +/- 7 mm. Formálně práce obsahuje množství pravopisných chyb, zmatečné je označení tabulek a obrázků v textu pouze čísly. Bakalářská práce obsahuje 17 literárních zdrojů, z nichž v textu nacházím pouze 10. Autor nesplnil všechny požadavky formulované v zadání práce. Oproti semestrální práci byla práce bakalářská ovlivněna nízkou aktivitou bez konzultace s vedoucím práce. Přes uvedené připomínky doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji známkou E s hraničním bodovým hodnocením 58 bodů.
Student Vojtěch Hanák odevzdal závěrečnou práci v rozsahu 44 stran. Věnoval se tématu vliv variability postavení kolenních kloubů na tlakové a silové parametry chodidla, konkrétně porovnání pasivního a aktivního stoje. Již v abstraktu narazíme na neupravený popis, kde je chybně práce představena jako "semestrální práce", ze které práce bakalářská vychází. Cíle práce jsou chybně uvedeny v kapitole "Úvod". Prakticky od začátku práce nacházíme řadu gramatických a formálních chyb. V kapitole 1; 1.2; 2.1; 2.3; nejsou citace uváděné správně, nacházíme je nepravidelně, obvykle až na konci kapitoly. V žádné z následujících kapitol nenacházíme zdůvodnění výběru sledování konkrétních parametrů pro potřebu plnění cílů práce. V metodice chybí specifikace kritérií pro výběr probandů. V kapitole diskuse není jasné, zda autor prezentuje svůj názor, nebo se opírá o poznatky z literatury. Celkový výčet uvedených zdrojů je poměrně nízký i pro potřeby bakalářské práce (21). Potenciál zajímavého tématu student nevyužil v plném rozsahu. Prakticky ve všech částech je práce poměrně chaotická, absentuje logickou návaznost textu a obsahuje řadu formálních a gramatických chyb. Cíle práce byly splněny částečně, student u části výsledků (dynamické měření) uvádí značnou korupci výstupních dat bez dalšího zdůvodnění. Práce působí laxním dojmem, jediné pozitivum vidím částečně v interpretaci části výsledků a diskusi (v části komparace s jinými studiemi). Práce je na hraně obhajitelnosti.
eVSKP id 159350