RAJCHMAN, Z. Srovnání přístrojových transformátorů proudu a proudových senzorů s ohledem na funkci rozdílové ochrany [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Tato diplomová práce se zabývá porovnáním proudových transformátorů proudu a proudových senzorů na principu Rogowského cívky jako zdroje analogových signálů pro rozdílovou ochranu transformátoru. V úvodu práce je popis základních vlastností obou typů snímačů a dále je práce věnována vyhodnocení experimentů provedených v laboratoři UEEN. Na základě jejich výsledků je v závěru stručně zhodnocen vliv použitých snímačů na funkčnost rozdílové ochrany. K práci mám následující připomínky V úvodní části chybí citace u některých obrázků, které byly evidentně převzaty z literatury (3.5-3.8, 4.3, 4.7, 4.9, 7.3). Zkratka PBC není uvedena v seznamu použitých zkratek a není tedy jasné co znamená. Kapitoly 5 a 6 nejsou pro řešené téma zcela relevantní. V textu se objevuje velká spousta překlepů i gramatických chyb, především v druhé části práce. V této části je také text poměrně nedbale formátován, což snižuje jeho grafickou úroveň. Autor uvádí oscilografický záznam na obr. 9.8, jako příklad přesycení proudových transformátorů, s čímž nelze beze zbytku souhlasit. Popis sekundárního testovacího zdroje OMICRON CMC256plus je velmi stručný a obecný a neobsahuje podstatné informace důležité pro provedené experimenty. Oscilografický záznam poruchy 1 na obr. 10.8 a 10.9 je v textu uveden jako souměrný zkratový proud, hodnoty amplitudy však dosahují pouze zlomků ms. Ve výše uvedených obrázcích a dále i v obr. 10.10, 10.11, 10.13 a 10.14 neodpovídají hodnoty proudů poruchy hodnotám v průbězích zaznamenaných. Tento rozpor není nikde v práci vysvětlen. V grafu na obr. 10.12 chybí popis os. Z uvedených připomínek je dobře patrno, že přestože autor provedl v laboratoři řadu zajímavých a přínosných experimentů, nevěnoval dostatek pozornosti jejich zpracování. Velká část práce odvedená při experimentování je tak poněkud znehodnocena slabou prezentací výsledků v práci. Přes uvedené nedostatky konstatuji, že autor věnoval řešení práce značné úsilí a zadání práce splnil.
Autor se ve své práci zabývá problematikou proudových převodníků ve vztahu k ochranným funkcím. V práci jsou popsány vlastnosti přístrojových transformátorů proudů a proudových senzorů založených na principu Rogowského cívky. Pro posouzení vlastností těchto dvou typů měničů pro aplikace v kombinaci s rozdílovou ochranou, byly navrženy a provedeny primární zkoušky. Během zkoušek byly měniče prověřeny nejen s pomocí ustáleného primárního testovacího proudu, ale pro otestování charakteristických vlastností byl využit i transientní poruchový proud s obsahem stejnosměrné složky. Vzhledem k velmi aktuální problematice a omezeným praktickým zkušenostem v oblasti chování proudových senzorů založených na principech Rogowského cívky se autor zhostil daného zadání zodpovědně a výsledky práce lze použít jako podklad pro další studii dané problematiky. Negativně však hodnotím formální zpracování práce. Výsledná práce obsahuje množství překlepů a chyb. V práci také postrádám zhodnocení funkce PTP s ohledem na rozdílový proud při zatížení obou transformátorů jmenovitým břemenem, které je klíčové pro objektivní porovnání vlastností proudových transformátorů a senzorů.
eVSKP id 51983