POSPÍŠEK, T. Projekt FV systému pro komerční objekt Holešov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Mastný, Petr

V rámci bakalářské práce zpracoval student návrh fotovoltaického systému pro komerční objekt podle požadavků externího zadavatele, společnosti fgFORTE. K řešení jednotlivých částí práce přistupoval student systematicky, k dílčím problémům přistupoval s technickým nadhledem a v případě potřeby využíval konzultace. Celkově hodnotím přístup studenta k řešení práce jako aktivní. Cílem práce bylo navrhnout fotovoltaický systém pro konkrétní objekt a současně zpracovat projektovou dokumentaci v rozsahu pro stavební povolení. Ve spolupráci s fgFORTE navrhl student koncepci systému a provedl jeho celkový návrh. Navržené technické řešení vychází z technických podmínek místa instalace a samotný návrh je proveden v souladu s požadavky na tento typ výrobny. V popisu technického řešení se v práci vyskytují částečně zavádějící informace, jako je např. „Hybridný striedač Solax-X3-ultra 30 kW je výborná voľba pre konfiguráciu východ/západ hlavne vďaka 200% preťaženiu DC strany a 200% preťaženie AC strany po dobu 10.“ – přetížení střídače nijak nesouvisí s konfigurací FV pole ve směru V/Z. Tyto nepřesnosti, či zavádějící informace, mohou být čitatelem chybně interpretovány a vést k nesprávným závěrům. Po formální a textové stránce má předložená práce drobné nedostatky, tyto však nemají zásadní vliv na technický obsah a její význam. Práce splňuje zadání v plném rozsahu, projektová dokumentace svým obsahem odpovídá požadavkům na DSP. Celkově hodnotím práci jako velmi dobrou a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Vrtal, Matěj

Student Timotej Pospíšek v rámci své bakalářské práce zpracoval projekt fotovoltaického systému pro komerční objekt v Holešově. Teoretická část práce je členěna do dvou kapitol. U první kapitoly hodnotím pozitivně úzké zaměření provedené rešerše, kdy se student věnuje převážně problematice připojování zdrojů s invertory dle PPDS a RfG. Naopak v druhé kapitole student často pouze obecně popisuje jednotlivé komponenty fotovoltaického systému a to mnohdy i technicky zastaralé (například olověné akumulátory). Chybí zde větší provázanost na praktickou část práce, například zdůvodnění zvolené technologie při samotném návrhu. Po formální a jazykové stránce lze práci vytknout neobratné formulace textu (například při popisu technologie half-cut), výskyt obrázku s anglickým popisem či chybnou interpunkci. V textu se správně nezobrazují odkazy na některé obrázky. Vzhledem k praktickému zaměření práce považuji počet citovaných zdrojů za dostatečný. Kvalita citovaných zdrojů by však mohla být vyšší, některé zdroje jsou navíc v seznamu literatury citovány chybně (například zdroje 13, 16 a 26). Velkým přínosem této bakalářské práce je její praktická část zaměřená na návrh fotovoltaického systému, kdy student zpracoval projektovou dokumentaci včetně propočtu nákladů na realizaci, který je následně využit pro ekonomické zhodnocení investice. Je škoda, že se student v praktické části často schyluje pouze k popisu navrženého řešení, jehož vhodnost nijak nezdůvodňuje ani nesrovnává s jinými variantami, což by vyzdvihlo vlastní přínos autora při návrhu celého systému. Práce odpovídá uvedenému zadání v plném rozsahu. Přiložená projektová dokumentace splňuje veškeré náležitosti dokumentace pro stavební povolení, i když grafické zpracování technické zprávy i výkresové části by mohlo být lepší. I přes výše uvedené nedostatky práci hodnotím jako zdařilou a přínosnou, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím ji stupněm B (87 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 159556