CHALUPA, P. Počítačová simulace automatizovaného regálového zakladače [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Hromková, Ivana

Student vypracoval závěrečnou práci na téma Počítačová simulace automatického regalového zakladače. V první části práce rozsáhle zpracoval teorii týkající se diskrétní simulace a také zakladačů a jejich řízení. Ze zpracování rešerše vnímám, že student dostatečně prostudoval danou problematiku.  Pozitivně hodnotím jeho aktivní přístup k práci a také množství snahy, které vynaložil při práci se SW, který zvolil ke zpracování modelu na základě jím provedené analýzy.  V praktické části vytvořil model regalového zakladače a simuloval 3 varianty řízení. Na základě výsledků simulace správně určil, že první varianta je neefektivní a doporučil také nejvhodnější variantu č.2. Otázka: Vidíte potenciál pro další práci s modelem a v čem?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Juříček, Martin

Student P. Chalupa se ve své bakalářské práci věnuje tématu počítačové simulace automatizovaného regálového zakladače. V teoretické části se student zabývá pojmy jako Průmysl 4.0, simulace a simulační software, a také vysokoregálový sklad. V praktické části student prezentuje tři varianty řízení skladových zásob vysokoregálových skladů, porovnává je a vyvozuje závěry. Student úvodem zařazuje své téma do konceptu Průmyslu 4.0 a zdůrazňuje význam simulace v tomto kontextu. Následně popisuje základní pojmy a definice, aby čtenáře seznámil s danou problematikou. Dále představuje simulační software Tecnomatix Plant Simulation, Witness Horizon, FlexSim a Arena, a vysvětluje jejich funkce. Poté se zaměřuje na vysokoregálové sklady, automatizaci, řízení zásob a skladu, automatizované skladovací a vychystávací systémy, paletizaci a logistické trendy. V praktické části student detailně popisuje zvolený simulační software a prezentuje metody zaskladňování (Random, OneByOne a XYZ Ranges) a metody vychystávání (autoRemove a nastavitelné vychystávání). Poté interpretuje výsledky simulace porovnání různých variant řízení skladování. Na základě analýzy dospěl student k závěru, že nejlepší metodou je varianta s řídící technikou OneByOne s kombinací nastavitelného vychystávání. Bakalářská práce je napsána v dobré úpravě, ačkoliv se vyskytují drobné překlepy. Chválím logické uspořádání práce a přechody mezi jednotlivými kapitolami. Jako negativum vnímám v kódu prezentovaného v práci. Současně postrádám návrhy na vylepšení a případné další pokračování práce. Ocenit je třeba i část věnovanou logistickým trendům, která poukazuje na moderní technologie aplikovatelné v oblasti logistiky. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A / výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 150113