HOLEC, R. Analýza hysterezního chování vertikálního nastavování světlometu automobilu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Vosynek, Petr

Předkládaná diplomová práce pochází z praxe a zaměřuje se na ustavovací mechanismus světlometu automobilu. Řešeným problémem je tzv. hystereze, která se projevuje odchylkou světelných paprsků od jejich předpokládané polohy, po opakovaném ustavování světlometu. Studen přistoupil k řešení problému svědomitě. Svůj postup prací pravidelně konzultoval a použil adekvátní metody k řešení. Z hlediska výpočtového modelování lze vyzvednout modelování spojů na úrovni tzv. "konektorů", které výrazně zjednodušují numerický výpočet a dále pak inženýrskou optimalizaci a citlivostní analýzu parametrů, které hysterezi ovlivňují. Práce se zaměřuje nejen na výpočtové modelování, ale i na experiment, který výpočtové modelování vhodně doplňuje. Práce je psána přehledně a splňuje formální i stylistické náležitosti. Výsledky a závěry práce jsou pro praxi přínosné. Hodnotím známkou A a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Hadač, Ondřej

Autor si zvolil poměrně složitou a komplexní problematiku hystereze. Ta může na první pohled vypadat jednoduše, ale vzhledem k množství vstupujících parametrů bývá jednou z nejčastějších věcí, se kterou bývají při vývoji a následné validaci výrobků světelné techniky, problémy. Samotná práce je velice podrobná, jde do značné hloubky a výrazně převyšuje rozsah původního zadání. Při popisu problematiky diplomant velmi dobře analyzoval různé kontributory, které do hysterezního chování nastavovacího systému vstupují, čímž prokázal pochopení tématiky. Rovněž kladně hodnotím grafické zpracování v programu LaTeX, správné použití a citace z literatury. Praktická část zahrnuje vytvoření a ověření výpočtového modelu, kde kladně hodnotím vhodně nastavenou velikost sítě a různé typy použitých elementů, což má zásadní vliv na konvergenci a kvalitu výsledků. Výsledky samotné věrohodně popisují chování nastavovacího mechanismu. Hlavní přínos práce spatřuji zejména v tvorbě vlastních typů konektorů, nahrazující různé typy vazeb (kloub, gumové těsnění, šnekové ozubení) a dále ověření kontaktních vazeb zejména s pomocí Langrangeových multiplikátorů. Dále návrh DOE (Design of Experiments) a jejich detailní statistická analýza s využitím lineární regrese a citlivostní analýzy využívajících Sobolových koeficientů. V závěru práce shrnuje diplomant veškerá svá zjištění, zejména vlivy jednotlivých parametrů a jejich kombinací na hysterezní chování. Přenositelnost hystereze na jiný výpočtový model se však nepodařilo zcela prokázat, správně však určil možné příčiny. Výsledky diplomové práce budou v budoucnu sloužit jako základ pro další výpočty v software Dymola a Abaqus s cílem redukovat hysterezi v brzkých fázích vývoje u nových projektů. Všechny cíle práce byly splněny a diplomovou práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením výborně A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 158082