BEBEJ, R. Vývoj přesného barometrického senzoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Řeřucha,, Šimon

V diplomové práci se student zabývá návrhem, realizací a charakterizací přesného barometru, který poslouží jako přesnější náhrada stávajících senzorů pro měření indexu lomu vzduchu. Toto měření je klíčovou součásti zařízení pro metrologii délky založených na laserové interferometrii, která jsou vyvíjena tymem oddělení Koherentní optiky UPT. V souladu se zadáním student provedl podrobnou rešerši dostupných integrovaných tlakových senzory, pro dva vzešlé kandidáty navrhl obvodové řešení, vybral zbytek potřebných součástek, zrealizoval desku plošných spojů, osadil ji součástkami a naprogramoval demonstrační firmware. Vývoj firmware proběhl v několika iteracích souběžné s postupným testováním, v rámci něhož student postupně navrhl a implementoval vhodné předzpracování výstupních dat (decimace, filtrace), orientace charakterozpvaů šumové charakteristiky, realizoval kompenzaci lineární chyby měřeni tlaku a kompenzaci teplotních vlivů a výslednou konfiguraci ověřil samostatným testem. Výsledkem práce je hotovy a detailně ověřený funkční vzorek barometru, dále pak hotovy návrh vylepšené verze elektroniky modulu, referenční implementace firmware, zahrnujících metodiku zpracováni surových dat z tlakového senzoru a sada výstupů z ověřovacích testů. Text práce, psané ve slovenském jazyce, adekvátně zachycuje realizované činnosti a výstupy, oceňuji i zachycení praktických obtíži, které musel student překonávat. Práce je smysluplné logicky strukturovaná, autor adekvátně pracuje s obrazovým materiálem i literaturou. Grafická úprava je až na drobné nectnosti (např. různé fonty v obsahu) v pořádku. Jazykovou a stylistickou úroveň nehodnotím, nejsa rodilý mluvčí, nicméně text je dobře srozumitelný, čtivý a bez balastu. Student prokázal velkou míru samostatnosti, pečlivost a zodpovědný přístup k práci – celkové hodnotím zapojení studenta, objem realizovaných činností a příběh prací jako velmi nadstandartní. Během prací student prokázal odhodlání a schopnost samostatně překonat dílčí problémy formou konzultací u externích subjektů. Barometr bude brzy zaražen do přístrojové základny týmu KO ÚPT a začne sloužit v metrologické instrumentaci. V dohledné budoucnosti budou výsledky a poznatky využity při generační obměně stávajících refraktormetrů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Králík, Jan

Student se ve své práci zabývá vývojem přesného barometrického senzoru za účelem navýšení přesnosti oproti stávajícímu řešení. V rámci vývoje senzoru se řeší jeho konstrukce, otestování a následně kalibrace. První část práce se zabývá porovnáním dostupných čidel splňujících pořadovanou přesnost, následně se řeší konstrukce čidla včetně návrhu DPS a problémům s tím spojených. Nějrozsáhlejší část práce se zabývá testováním senzoru a jeho následnou kalibrací. Práci mohu vytknout pouze drobnosti, převážně ze strany stylistiky a pravopisu. Celkově je práce na vysoké úrovni a dobře zpracovaná, proto ji hodnotím jako výbornou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157459