ŠIKYŇOVÁ, S. Detekce interiktální aktivity v dlouhodobých stereo-EEG záznamech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Smital, Lukáš

Bakalářská práce studentky Soňi Šikyňové se v obecnosti zabývá problematikou epilepsie a její diagnostiky pomocí dlouhodobých záznamů EEG. Specificky se zaměřuje na analýzu důležitých biomarkerů epileptické aktivity ve stereo-EEG záznamech, jako jsou interiktální epileptické výboje (IED). V teoretické části práce je zkoumána elektrická aktivita mozku obecně a popsány různé formy epilepsie a jejich projevy v EEG signálech. Z technického hlediska jsou také analyzovány dva detektory interiktálních epileptických výbojů (IED) od autorů Barkmeier a Janča, které jsou používány ve Fakultní nemocnici u sv. Anny. Praktickou část práce bych logicky rozdělil na tři části: příprava dat, statistické srovnání detektroů a optimalizace zmíněných detektorů včetně vyhodnocení. Při porovnání studentka zohledňuje různé faktory, včetně různých pacientů, EEG kanálů a fází bdělosti pacienta. Dále také bere v úvahu, zda se měřený kanál nachází v zóně vzniku záchvatu nebo nikoliv. Práce má logickou skladbu a návaznost kapitol. Výsledky jsou vhodně prezentovány a diskutovány. Optimalizace parametrů Jančova IDE detektoru prokazatelně zlepšila jeho spolehlivost a stabilitu výsledků skrze různé spánkové fáze. Výsledky práce tedy mají potenciál k praktickému využití ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Studentka při vypracování bakalářské práce postupovala logicky, systematicky a řádně i efektivně využívala konzultací. Výsledkem je bakalářská práce, kterou považuji za velice zdařilou.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Králík, Martin

Studentka Soňa Šikyňová se ve své práci detekci epileptických výbojů ve stereo-EEG záznamech. Na 35 stranách nejprve popisuje podrobně EEG z pohledu detekce epilepsie a zaměřuje se na dva detektory - Barkmeier a Janča. Tyto pak mezi sebou porovnává a následně je optimalizuje pomocí Bayesovské optimalizace. Celá práce působí uceleným dojmem, studentka v teoretické části neztrácí čas popisem věcí, které lze považovat z pohledu biomedicíny za obecnou znalost, ale konkrétně popisuje problematiku, se kterou dále pracuje v praktické části. V praktických kapitolách postupuje logicky, výsledky vhodně prezentuje a diskutuje, což značí výborné pochopení dané oblasti. Po formální stránce je práce na nadprůměrné úrovní, jedinou výtku mám k opakovanému definování již jednou použitých zkratek. V práci je použito 32 především cizojazyčných zdrojů. S ohledem na to, že k práci nemám žádné vážnější výtky práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnotit stupněm A, 98 bodů

Navrhovaná známka
A
Body
98

eVSKP id 150827