MÜLLER, R. Návrh a konstrukce baskytarového předzesilovače [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Úkolem studenta bylo navrhnout zapojení baskytarového předzesilovače, spolu s grafickým ekvalizérem, integrovaným baskytarovým efektem, linkovým výstupem a výstupem na sluchátka. Dále bylo úkolem odsimulovat vlastností navržených zapojení v PSpice a ověřit funkce prakticky zkonstruovaného zařízení měřením. Zadání diplomové práce považuji za splněné. Po úvodu do problematiky baskytarových předzesilovačů a nejčastěji používaných efektů jsou navrženy a simulovány jednotlivé části zařízení - napájení, baskytarový efekt známý pod označením "fuzz", předzesilovač, sluchátkový zesilovač a grafický ekvalizér. Provedená měření na vyhotoveném zařízení a jejich srovnání s výsledky simulací potvrzují jeho správnou činnost. Práce je doplněna přílohou s návrhy desek plošných spojů v Eagle i fotodokumentací výsledné konstrukce. Po formální stránce má práce celkově velmi dobrou úroveň. Vyskytuje se v ní jen několik málo nedostatků, např. bych doporučil psát veličiny v textu kurzivou, některá schémata v textu jsou špatně čitelná (obr. 4.4, obr. 4.10), výsledek měření přístrojem GRUNDIG MV100 má být THD+N, na obr. 5.8 chybí třetí (zelená) křivka avizovaná v legendě obrázku. Student pracoval samostatně a iniciativně, prokázal velmi dobrou orientaci v odborné literatuře.
Výsledkem práce studenta je profesionálně vyhlížející část zvukové aparatury. Po kvalitně zpracovaném úvodu do problematiky následuje popis možných měření a simulace všech částí zapojení. Student bohužel nevyužil provedených simulací k ověření šumových parametrů nebo určení parametru THD předzesilovače v nelimitujícím nastavení. Omezuje se pouze na posouzení kvality signálu z časových průběhů. Ze simulačních schémat není jasné, zda byla použita jmenovitá zátěž pro jednotlivé části obvodu a to i pro napájecí zdroj. Rovněž není řešeno impedanční přizpůsobení jednotlivých částí obvodu. Vlastní diplomová práce, až na několik výjimek, neobsahuje postupy, jak byly určeny parametry použitých součástek, ani nejsou zohledněny opatření proti pronikání rušení z napájecího zdroje do zpracovávaného signálu. V práci nejsou předem stanoveny parametry zařízení, kterých se má dosáhnout, takže je obtížné zhodnotit, zda navržený obvod vyhovuje požadavkům. Zhodnocení celé konstrukce po kvalitativní stránce je uvedeno především v závěru, kde autor vyjadřuje spokojenost při subjektivní zvukové zkoušce.
eVSKP id 52345