OBR, V. Návrh a konstrukce komba pro elektrickou kytaru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Dušek, Martin

Práce se zabývá návrhem kytarového komba pro elektrickou kytaru. Po krátkém úvodu do problematiky jsou do práce vložena schémata pouze dvou efektů, korekčního a koncového zesilovače, které byly realizovány a změřeny. Schémata jsou převzata z internetu, nebo z doporučené literatury, ale nepochopil jsem, proč student nevložil do textu schémata z programu, ve kterém navrhoval desky plošných spojů. Schémata pro výrobu nejsou vložena ani do přílohy před vlastním návrhem desek a u stávajících převzatých jsou efektové zesilovače v americké normě a zbytek je v normě evropské, což student mohl minimálně sjednotit. Přejímat schéma napájecího zdroje považuji za extrémní lenost. U návrhu ozvučnice mi chybí jakýkoliv výpočet vnitřního objemu vzduchu, resp. alespoň výstupy z nějakého programu pro návrh reproduktorů. V práci je pouze konstatováno, že doporučený objem na jeden reproduktor je 30 l, toto tvrzení však není podloženo odkazem na zdroj, ze kterého je převzato. Tímto stylem je napsána celá práce, vlastní přínos studenta spočíval zřejmě v nakreslení DPS, výrobě ozvučnice a instalaci jednotlivých modulů a reproduktoru do ní. Vlastní měření obsahuje pouze oscilogramy efektů, změření přenosu korekčního předzesilovače, vyzařovací a přenosové charakteristiky reproduktorů, které považuji za nejpřínosnější na celé práci. Chybí zde např. základní měření koncového stupně a jeho zkreslení. K práci nejsou přiloženy požadované přílohy, tj. zdrojové soubory schémat a desek plošných spojů. Některé obrázky nejsou pro práci přínosné, např. obr. 21, který příliš nevypovídá o umístění modulů, minimálně by bylo dobré popsat jednotlivé bloky.

Navrhovaná známka
E
Body
53

Posudek oponenta

Šebesta, Jiří

Cílem bakalářské práce byl návrh a konstrukce komba pro elektrickou kytaru. Práce je rozdělena na tři stěžejní kapitoly. První kapitola je věnována obecnému seznámení s jednotlivými subsystémy řetězce komba. Kapitola obsahuje jen základní popisy kompilačního charakteru s převzatými obrázky. Druhá kapitola je věnována vlastnímu návrhu komba. Bohužel postrádám jakoukoli vlastní invenci. Prakticky všechna zapojení jsou převzata, jediné, co student navrhl, je požadovaný tepelný odpor chladiče koncového zesilovače (jediný výpočet v této kapitole). Předzesilovač s korekcemi a dvě zapojení efektů sice odsimuloval v PSpice, prezentované výsledky však nejsou dostatečně komentovány. Třetí kapitola je věnována měření jednotlivých subsystémů i celého systému. Bohužel opět jen stručně. V přílohách jsou pak uvedeny motivy desek plošných spojů s osazovacími plány a seznamem použitých součástek. Za naprosto zbytečné považuji tabulky naměřených hodnot v přílohách B, grafická interpretace je plně dostačující. Student zjevně zkonstruoval zadané kytarové kombo, které je funkční, práce však vykazuje zásadní nedostatky, grafické výstupy jsou velmi nekvalitní. Především kapitola věnovaná návrhu částí komba se ve své podstatě návrhu vůbec nevěnuje a schémata pouze přebírá bez technického komentáře. To je do jisté míry možné, pak bych ale očekával nějaká výpočtová ověření. Textová část práce je na velmi nízké úrovní, důkazem může např. obrázek 21, proto ji doporučuji kompletně přepracovat.

Navrhovaná známka
F
Body
40

Otázky

eVSKP id 52262