ŠOPÍK, A. Analýza technologií VPN tunelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubánková, Anna

Student ve své bakalářské práci analyzoval provozní parametry sítě při použití několika technologií tunelování s různými parametry zabezpečení. Při řešení práce byl student aktivní jen během posledních dvou měsíců, proto byl analyzován jen omezený počet technologií a bylo provedeno minimální množství měření. Vznikla jedna laboratorní úloha a druhou bude student ještě dodělávat. Pro zobrazení výsledků měření v technické zprávě by bylo vhodnější zvolit jiný druh grafů. Grafy 8.5 a 8.6 odrážející propustnost a grafy 8.1 a 8.2 odrážející zpoždění nekorespondují mezi sebou. Zadání práce považuji za částečně splněné a navrhuji známku E-55 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Posudek oponenta

Dvořák, Jan

Zadání předložené práce bylo částečně splněno. Student prostudoval problematiku VPN tunelů, jejich zabezpečení a protokoly v těchto systémech používané. Kvalita práce je na průměrné úrovni, obsahuje překlepy (např. nadpis kapitoly 3) a student v počátku práce téměř nepracuje s literaturou. Uvedené obrázky obsahují popisky v angličtině, evokuje to tedy, že dané obrázky byly převzaté z jiné práce či článku. V kapitole 5.1 a 5.2 student uvádí výběr testovacího prostředí, kde zmiňuje použití programu GNS3 pro simulaci síťového provozu. Následně uvádí, že veškeré testování prováděl na reálných zařízeních. Z textu tedy není zcela jasné, jak bylo měření realizováno. Zda byl prvně scénář připraven v GNS3 a pak aplikován na reálná zařízení či nikoliv. V části realizující měření navržené topologie postrádám podrobnější popis jednotlivých úkonů. Například, zda byly adresy konfigurovány ručně. Student mohl více pracovat s obrázky, kde by bylo jasně vidět nastavení zvoleného typu VPN tunelu nebo šifrovacího algoritmu. Z grafu propustnosti pro jednotlivé typy VPN tunelu je zřejmé, že propustnost je velice špatná. Student zde neuvádí, zda se tyto hodnoty podobají teoretickým předpokladům, případně jaké by mohlo být řešení zvýšení propustnosti. Dále zde chybí podrobnější analýza zachycených paketů pomocí nástroje Wireshark. Studentem vytvořený scénář obsahuje velmi jednoduchou topologii téměř nenáročnou na konfiguraci. Mohl se zaměřit na složitější topologie a analyzovat další vlastnosti ovlivňující fungování VPN tunelu. Na konci práce je uveden velice jednoduchý návod pro studenty. Postrádám zde vypracovaný návod pro instruktory. Práci hodnotím známkou E, 50 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
50

Otázky

eVSKP id 147034