CHODURA, P. Koncepce Super Gridu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Bakalářská práce se zabývá přenosovými sítěmi nové generace takzvanými Super Gridy a přehledem technologií potřebných k realizaci tohoto konceptu. Práce je rozdělena do pěti tematických oblastí od úvodní části, kde je proveden přehled stávajícího stavu energetiky jako celku a směřování celospolečenských a energetických problémů, dále se autor zabývá oblastí nových zdrojů a možností jejich budoucího využití a stav stávajících zdrojů, tj. obnovitelných a fosilních zdrojů a jaderné energetiky. Druhá kapitola se věnuje konceptům budoucích sítí jako Smart Grid a Super Grid a jejich kombinací. Velmi rozsáhlá část se věnuje přehledu stávajících technologií použitelné pro tyto nové sítě, s hlavním zaměřen na oblast HVDC (High Voltage Direct Current) technologií, ale také v menší míře se autor zabývá HVAC (High Voltage Alterning Current) a hybridními systémy, kde se HVDC a HVAC prolínají. Posledním tematickým celkem je přehled zvažovaného nasazení koncepce Supergridů a bližší popis těchto projektů. V závěru práce je provedeno přehledné zhodnocení tohoto konceptu a možnosti realizace. Práce je napsaná v anglickém jazyce a je velmi čtivá. Student v této práci provedl rozsáhlou rešerši dané problematiky jak z domácí, ale hlavně ze zahraniční literatury a lze ji použít jako podklad pro další práce s tímto zaměřením. Výčet 79 zdrojů literatury přesahuje i rozsah citací standardní pro diplomové práce natož pro bakalářské práce. Velmi pozitivně hodnotím aktivní a velmi samostatný přístup studenta, který se snažil pokrýt co nejširší část této problematiky, od zdrojů pro Super Gridy, přes problematiku vypínání stejnosměrných proudů na těchto hladinách napětí, až po technologii hybridních sloupů potřebných při přechodových fázích konceptu. Práce splnila velmi vyčerpávajícím způsobem všechny body zadání i po formální stránce je práce na vynikající úrovni, proto práci doporučuji k obhajobě. Otázka k obhajobě: 1. Dle prostudované literatury, kdy se odhaduje, že by mohl být Super Grid v Evropě nebo ve světě realizován?
Bakalářská práce se zabývá rozborem problematiky Super Gridů. V úvodu práce je nastíněna motivace ke snižování vyprodukovaných emisí CO2 při výrobě ekektrické energie, dále je výstižně popsána současná problematika dnešních elektrických sítí s ohledem na provozování zdrojů elektrické energie, kde jsou uvedeny výhody a nevýhody u jednotlivých typů obnovitelných zdrojů, jako i výhody a nevýhody u tradičních i netradičních neobnovitelných zdrojů elektrické energie včetně popisu nových možností jejich využití. Stěžejní část práce tvoří rozbor konceptu Smart Gridů, Super Gridů a SuperSmart Gridů, kde je práce zaměřena zejména na Super Gridy. V této části jsou popsány dostupné přenosové technologie jako HVAC, hybridní systémy a zejména HVDC a jejich jednotlivé komponenty, dále jsou výstižně rozebrány klady a zápory jednotlivých systémů a uvedeny konkrétní příklady daných aplikací. V poslední části této kapitoly jsou popsány navrhované koncepce, projekty a studie budoucích Super Gridů jako DESERTEC nebo OffshoreGrid a další. V závěru práce jsou stručně schrnuty získané poznatky a závěry, s kterými je možné souhlasit. Tato bakalářská práce odpovídá rozsahu zadání, daná problematika je zde dostatečným způsobem výstižně zpracována. Práce má odpovídající grafickou úroveň, je srozumitelně strukturována a jednotlivé kapitoly mají na sebe logickou návaznost. Ke zpracované problematice byly použity rozsáhlé studijní prameny včetně zahraniční literatury. Zde musím vyzdvihnout, že 79 položek v seznamu použité literatury dle mého názoru přesahuje i požadavky na diplomové práce. Dále musím zdůraznit, že práce byla psána v anglickém jazyce s použitím kvalitní úrovně tohoto jazyka, což práci činí srozumitelně čtivou.
eVSKP id 47869