FOJTÍČKOVÁ, M. Hodnocení finanční situace podniku a návrhy na její zlepšení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Karas, Michal

Analytická část práce je zpracována poměrně přehledně a je logicky členěna, návrhová část však obsahuje rezervy a návrhy si i částečně protiřečí. K obhajobě přikládám následující otázky: 1. V práci navrhujete kategorizaci odběratelů do pěti skupin, jaká rozdílná opatření by byla pro jednotlivé skupiny aplikována? Jaký význam pro tento návrh má fakt, že 80% produkce je odebíráno mateřskou společností (uvedeno na str. 73 práce)? 2. Mohla byste objasnit více návrh investování volné hotovosti v daném podniku? A to zejména s příhlédnutím k uvedeným faktům, že okamžitá likvidita je téměř nulová a podnik je součásti koncernu využívajícího cash pooling.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků C Prvním návrhem je kategorizace odběratelů do pěti skupin, jednak není zcela zřejmé podle jakého klíče bude rozdělení probíhat (jsou zmíněny jen ukazatele, ale žádná konkrétní hodnota, při které by odběratel patřil do další skupiny zmíněná není). Především pak není jasné jaký rozdílný přístup by měl být aplikován na jednotlivé skupiny, čím návrh ztrácí přínos. Nakonec navrhovat rozdělení odběratelů do pěti skupin, přičemž mateřská společnost odebírá 80% produkce se nejeví jako efektivní. V návrhu "využití volných finančních prostředků" je zmíněno, že společnost dosahuje vysokých hodnot likvidity a má velký objem volných peněžních prostředků (str. 76), přičemž v analýzy likvidity (str. 61) je okamžitá likvidita hodnocena jako nulová. i přesto je navrhováno peněžní prostředky vhodně investovat. Třetím návrhem je tvorba finančních rezerv ve smyslu držení dostatečné hotovosti na účtech. Poslední dva návrhy si mírně odporují s uvedeným faktem, že společnost je součástí koncernu, který využívá cash pooling, pro který (jak je v práci zmíněno) se například faktoring nejeví jako vhodné řešení.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B
Práce s informačními zdroji, včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Metelka, Tomáš

Cílem bakalářské práce bylo hodnocení finanční situace v našem podniku. Cíl považuji za splněný. Autorčinu práci považuji pro naši společnost za přínosnou, protože na jednom místě vyhodnocuje spoustu finančních ukazatelů, a to i ty, které běžně při své práci nepoužíváme. Jako nespornou výhodu práce považuji porovnání finančních ukazatelů s oborovými průměry a konkurenčními firmami. Pro naši společnost je jen škoda, že nebyla porovnávána i s dalšími konkurenty, což by pro nás byl zajímavý zdroj informaci. Souhlasím s autorkou práce, že jedním z největších problémů naší společnosti je dlouhá doba obratu pohledávek. Našim odběratelům se snažíme věnovat maximální pozornost, ve stále větší míře začínáme využívat zálohových plateb pro zamezení rizika nezaplacení faktur. I nabízeným skontem se v poslední době snažíme motivovat zákazníky ke včasné platbě. Institut úroků z prodlení je, jak autorka práce sama zmiňuje, velmi diskutabilní, protože může vést k případnému ohrožení budoucí vzájemné spolupráce mezi obchodními partnery. Nicméně někdy bývá opravdu poslední možností, jak vyvinout na dlužníka tlak na zaplacení dlužných faktur. Pojištění pohledávek bude pravděpodobně do budoucna pro spoustu společností důležitým nástrojem, jak minimalizovat riziko plynoucí z riskantních obchodních operací, protože stavební trh se začíná otevírat i zahraničním společnostem s často nečitelnou vlastnickou strukturou a nejasnou finanční situací. Celkově hodnotím práci pozitivně, zjištěné výsledky budou použity při dalším finančním plánování a vyhodnocování finanční situace firmy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A
Praktická využitelnost výsledků A
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň B
Práce s informačními zdroji A
Splnění stanovených cílů A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 111887