TROJKOVÁ, S. Analýza pracovního místa [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozehnalová, Jana

Práce studentky se zaměřením na oblast ergonomie ve vztahu ke konkrétnímu pracovnímu místu je dobře koncipována, jak ve struktuře samotné práce, tak myšlenkové mapě studenta. Obsahově je práce vypracována na 24 stranách vlastního textu, čímž studentka splnila zadání. V práci se dají najít části k lehkému připomínkování. Kupříkladu na str. 16 je uvedena zkratka IEA, není však uveden celý anglický název, z kterého zkratka vychází, je uveden pouze český překlad neodpovídající samotné zkratce. Dál pak na str. 18 je uvedena věta „Mezinárodní organizace práce (International Labour Office, dále jen ILO, je organizace s již více než stoletou tradicí. Jejím cílem je podpora sociální spravedlivosti, lidských a pracovních práv.“, kde nejsou zcela dobře využité závorky, přičemž uzavírací chybí. V oblasti legislativy a norem by bylo vhodné uvést i celé názvy z legislativní oblasti směrnic, nařízení či zákonů, stejně jako u norem. Závěr studentka pojala spíše jako popis dílčích činností v rámci práce než koncepce vlastního názoru, jakých poznatků v práci bylo dosaženo. Nicméně i přes tyto lehké výtky se jedná o velmi zdařilou práci.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kotek, Luboš

Předložená bakalářská práce se zabývá důležitým tématem ergonomie a její aplikace na vybraném pracovním místě ve firmě Micos Telcom s.r.o. Práce je vhodně strukturovaná, obsahuje potřebné teoretické znalosti z oblasti ergonomie a aplikuje je v praktické analýze pracoviště. Teoretická část poskytuje ucelený přehled problematiky ergonomie, legislativních požadavků a souvisejících norem. Autorka prokázala schopnost pracovat s odbornou literaturou a získané poznatky využít v praktickém kontextu. Praktická část je zpracována pečlivě, obsahuje podrobný popis analyzovaného pracoviště, produktu a pracovního prostoru. Autorka se zaměřila na kvalitativní hodnocení vybraných aspektů ergonomie jako výška pracovní plochy, osvětlení, monotonie činností aj. Návrhy konkrétních opatření a změn vycházejí logicky z identifikovaných nedostatků.  Práce je psána čtivým a srozumitelným jazykem, stylistická i formální úroveň je odpovídající. Rozsah práce je přiměřený stanovenému zadání. Možná vylepšení: Praktickou část by bylo možné dále rozšířit o detailnější vyhodnocení dotazníkového šetření mezi pracovnicemi, případně zahrnout i jejich názory a doporučení, případně zahrnout také kvantitativní hodnocení vybraných parametrů. Součástí práce by mohlo být také podrobnější vyčíslení finančních nákladů na navrhovaná opatření, které by poukázalo na jejich ekonomickou realizovatelnost. Nedostatkem by také mohla být nedostatečné využití zahraničních aktuálních informačních zdrojů.  Celkové hodnocení: Bakalářská práce Sáry Trojákové splňuje požadavky kladené na práce tohoto typu. Autorka prokázala schopnost pracovat se zadaným tématem na odborné úrovni, kriticky zhodnotit stávající stav a navrhnout vhodná vylepšení. Práci hodnotím klasifikačním stupněm výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 158817