CHOBOTSKÁ, B. Interakce nízkoteplotního plazmatu za atmosférického tlaku (CAPP) s nepatogenními bakteriemi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozáková, Zdenka

Bakalářská práce se zabývá aplikací nízkoteplotního plazmatu mikrovlnného pochodňového výboje generovaného v argonu na nepatogenní mikroorganismy Escherichia coli a Staphylococcus epidermidis. Cílem práce bylo posouzení míry vlivu jednotlivých parametrů přímého plazmového ošetření (doba ošetření, směr a rychlost pohybu plazmové trysky apod.) na výslednou dekontaminaci. Součástí studie bylo i vyhodnocení možné rezistence mikroorganismů při opakovaném plazmovém ošetření. Při řešení své práce prokázala studentka vysokou míru samostatnosti, pečlivosti a trpělivosti, zejména při práci s bakteriálními vzorky. Postup práce a průběžné výsledky studentka pravidelně konzultovala. Vlastní práce je psaná na vysoké jazykové úrovni, s logickým členěním a zpracováním dat. Výsledky jsou prezentovány přehledně, závěry jsou jasně formulovány. Práce představuje dobrý základ jak pro rozšiřující studium dané problematiky, tak zejména pro praktické využití nízkoteplotního plazmatu v medicínské praxi. Cíle této bakalářské práce byly splněny a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Brázda, Václav

Ve své bakalářské práci se studentka Barbora Chobotská věnovala studiu vlivu nízkoteplotního plazmatu na bakteriální buňky. Práce je rozvržena obvyklým způsobem, studentka nejprve v úvodní části popisuje na 12 stranách testované baktérie, biofilm a nízkoteplotní plazma a jeho aplikace. V experimentální části na 14 stranách popisuje výsledky svých experimentů se zaměřením na srovnání směru, času a rychlosti použití plazmatu na misky zaočkované baktériemi. Ošetření výrazně snižovalo počty narostlých kolonií. Diskuze k výsledkům je minimální nicméně výsledky jsou hezky a přehledně prezentovány pro další práci doporučuji použít statistické metody k vyhodnocení významnosti výsledků experimentů a diskutovat detailněji výsledky s vědeckou literaturou v oboru Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji známku A. K práci mám následující dotazy: 1. Proč byly vybrány pro experimenty právě baktérie E. coli a S. epidermis? 2. Jak působí použité nízkoteplotní plasma na lidské buňky?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 156193