JEŘÁBEK, L. Testování svodičů přepětí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Bakalářské práce studenta Lukáše Jeřábka splňuje všechny body zadán. V první kapitole práce je stručně představen historický výboj svodičů přepětí. Dále je práce zaměřena na popis historického vývoje, dosahovaných parametrů a konstrukčního řešení svodičů přepětí na bázi oxidů kovů. Hlavním přínosem této kapitoly shledávám uvedení nejrůznějších variant řešení a závěrečné shrnutí související legislativy v kapitole 3.9. V navazující kapitole jsou uvedeny používané testovací metody svodičů přepětí z oxidů kovů. Nicméně v této kapitole by bylo vhodné uvedení také časových průběhů jednotlivých zkoušek a příkladů naměřených charakteristik. Poslední kapitola práce je věnována představení světově nejvýznamnějších výrobců, jejichž vzájemné porovnání je uvedeno v Tab. 5-1. Pro napsání práce si student zvolil anglický jazyk. Po formální stránce je práce v pořádku, až na kvalitu některých obrázků. Práce je převážně rešeršního charakteru a vytknou lze slabší úroveň analýzy v závěru práce. Jinak práce splňuje všechny náležitosti, a proto doporučuji k obhajobě u SZZ.
Předložená bakalářská práce Lukáše Jeřábka se věnuje problematice testování svodičů přepětí. Autor rozdělil práci na čtyři hlavní oblasti. V úvodní části je stručně popsán vývoj a historie svodičů přepětí od prvních zařízení až po dnešní technologie. V následujících dvou kapitolách se autor již zaměřuje na svodiče přepětí na bázi oxidu kovů. Jsou zde popisovány jejich charakteristiky, kapacitní schopnosti, či vliv stárnutí a degradace materiálu svodičů. A další kapitola se přímo věnuje testování těchto zařízení. V předposlední kapitole jsou krátce přestaveni hlavní výrobci svodičů přepětí na bázi oxidů kovů ve světě. V závěru je pak provedeno porovnání parametrů od jednotlivých výrobců. Práce je napsána v anglickém jazyce, a až na občasné použití pro technický text nevhodných slov či použití první osoby v závěru práce, celkově je úroveň jazyka na velmi dobré úrovni. Z připomínek lze vytknout zejména velmi krátkou analýzu, která je shrnutá pouze na jedné stránce závěru a v jedné tabulce. Z formálních připomínek je to pak nižší kvalita některých obrázků a špatné natočení Tab. 5.1. Práce splňuje všechny body zadání, je také logicky řazená i graficky pěkně provedena, proto doporučuji tuto práci k obhajobě.
eVSKP id 73520