ŠEDIVÝ, J. Řízení stejnosměrného bezkartáčového motoru za podmínek ztráty napájecího napětí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Blaha, Petr

Téma si student přinesl sám z firmy Honeywell. Student přistoupil k řešení diplomové práce svědomitě. Rozumně rozvrh čas a nedostal se do žádné časové tísně. Většinu problémů řešil student samostatně, případně konzultací se svým externím konzultantem. Z mé strany využíval konzultace spíše výjimečně. Celá práce je vypracovaná ve dvou verzích, tajné a veřejné z důvodu požadavků na utajení ze strany firmy Honeywell. Pozitivně hodnotím snahu studenta vypracovat na řešené téma příspěvek na studentské konferenci EEICT 2014, který zde také odprezentoval. Řešená problematika je poměrně široká. Vedle modelování a řízení BLDC motorku musel zabřednout do problematiky modelování mechatronických systémů a seznámit se s možnostmi automatického generování kódu v prostředí Matlab Simulink. Student dle mého názoru prokázal při řešení diplomové práce inženýrské schopnosti. Navrhuji hodnocení výborně (91 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Veselý, Libor

Předložená diplomová práce se zabývá řízením BLDC motoru za podmínek ztráty napájecího napětí. Zadání lze považovat za méně náročné po stránce teoretické, avšak náročné po stránce časové. Práce je psaná v anglickém jazyce a je logicky a přehledně rozdělena do jedenácti kapitol, které mají odpovídající rozsah. K práci bych měl několik připomínek. V kapitole věnované matematickému modelu BLDC motoru na straně 25 jsou uvedeny vztahy (4) pro magnetické toky, které jsou chybné. Vztahy (6) jsou platné pouze při použití „six-step“ komutace motoru, avšak jsou i jiné možnosti komutace BLDC motoru. Odvození rovnice (7) nedává smysl, bez označení směrů proudů a směrů napětí viz. Obr. 6. Po formální stránce bych ocenil vyšší kvalitu některých obrázků a použití trpného rodu v celé práci. Na straně 47 je nedokončený odstavec a strany 47 a 48 obsahují naprosto identický obrázek. U obrázků 12,13,14 a 15 diplomant neodcitovat zdroj, přestože jsou tyto obrázky prokazatelně převzaty. Diplomant během řešení musel proniknout do složité problematiky generování kódu v prostředí Matlab Simulink a následnou integrací do reálného servopohonu s ověřením funkčnosti v reálných podmínkách. Diplomant ve své práci prokázal dobrou znalost řešené problematiky. Zadání diplomové práce bylo splněno ve všech bodech. Práce svědčí o inženýrských schopnostech studenta a doporučuji ji k obhajobě. Navrhuji hodnocení B-80.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 73470