VAŠEK, V. Použití modelů zhotovených technologii 3D tisku při výrobě odlitků do bentonitových forem na formovací lince [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Horáček, Milan

Diplomová práce Vojtěcha Vaška vznikla na zákládě požadavků slévárny Unex Olomouc vyrábějící velkoseriově odlitky z tvárné a šedé litiny na formovací lince, pracující s technologií s pojivem bentonit. Hlavním cílem práce bylo porovnat různé materiály a technologie zhotovení trvalých modelů jak z hlediska jejich životnosti tak jejich ekonomie. Tohoto nesnadného úkolu, kdy bylo nutné provádět rozsáhlé experiment přímo za provozu linky, se zhostil diplomant velmi dobře. Při vlastním zpracování DP vycházel diplomant z předchozích nabytých zkušeností při zpracování své bakalářské práce, především v oblasti použití různých metod RP pro výrobu modelů. Dosažené výsledky by měly mít určitě kladný dopad na ekonomiku firmy Unex v oblasti tvorby a použitelnosti trvalých modelů. Jediným malým kazem celé práce je textové zpracování celé problematiky, tj. schopnost jasnějšího technického vyjadřování. Celkově to ale nesnižuje kvalitu (a hlavně experimentální rozsah) celé diplomové práce, kterou hodnotím jako výbornou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Lauermann, Jaroslav

Praktická část byla zpracována a vyhodnocena svědomitě, logicky správně a s rozsahem v rámci možností poskytnutých firmou Unex-Olomouc. Výsledky jsou využitelné pro další vývoj materiálů pro 3D tiskárny s použitím na výrobu modelového zařízení a součásti vtokových soustav. Zkoušky ukázaly další posun v životnosti modelového zařízení z 3D tiskáren a lze je s úspěchem využívat pro menší série výroby, až několika tisíc kusů, u tvarově méně složitých dílů. Teoretická část vykazuje drobné nepřesnosti v oblasti podpůrných materiálů a v používaných úpravách povrchů modelů po vytištění na 3D tiskárně. Diplomová práce splnila požadované zadání – zhodnocení materiálů používaných pro výrobu modelového zařízení. Potvrdila rostoucí nároky na materiály používané pro 3D tisk a potřebu hledat nové, které by se ve svých mechanických hodnotách ( tvrdost, pevnost, otěruvzdornost ), přiblížily slitinám Al, které se dosud nejběžněji používají pro výrobu modelového zařízení, pro větší výrobní série na automatických formovacích linkách. Práce zhodnotila a porovnala i ekonomické parametry (cena materiálu, obrobitelnost), což je důležité pro posuzování při zadání výroby modelového zařízení. Celkově práce splnila očekávání a lze na ní v budoucnu navázat. Hodnocení je A – výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 101115