ŠMÍDOVÁ, L. BRNO - ŠPITÁLKA_SMART CITY [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Nestandardní komplexní práce systematicky zaměřená na inovativní strategii urbanistické praxe transformace postindustriálních areálů v Brně. Kritické myšlení uplatňující teoretické znalosti je vědomě soustředěno na první fázi transformace areálu Tepláren. Obecný program budoucí Smart City čtvrti Špitálka, který je připravován Městem Brnem je výchozím motivem vlastního konceptu. Poznání reálných praktik dosud uplatňovaných při přestavbě brněnských postindustriálních areálů ve prospěch velkých developerů je kritickou výchozí pozicí pro vlastní urbánní strategii pro Špitálku. Oceňuji především snahu uplatnit získané teoretické vědomosti z oblasti sociálně-ekonomických principů v konkrétní urbánní strategii pro budoucí Smart City čtvrť Špitálka. Presentovaná počáteční fáze reálné přestavby disponibilního území Tepláren je podstatným obsahem diplomové práce. Celkové budoucí prostorové začlenění transformovaného areálu Špitálka je urbanisticky řešeno v kontextu připravovaného územního plánu. Oceňuji zachování železnice na jihu areálu, významného elementu veřejné dopravy v centru města (rozdílné od ÚPN).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 95 Pracovitá a svědomitá, samostatný a zodpovědný přístup k práci, zaujatost pro vlastní koncept
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Grůza, Lukáš

Autorka svou prací předkládá velmi podnětnou sondu do možností rozvoje lokality Špitálky. Práce je přínosná především svou podrobnou analýzou možností a strategií developmentu, a to především z hlediska návrhu využití nových přístupů a modelů, jako je například model syndikátů či dalších alternativních forem spoluprací při výstavbě. Z práce je zřejmé, že autorka silně vnímá socioekonomický kontext současného urbanismu a přeměny města, což lze zvláště s ohledem na vybranou lokalitu hodnotit kladně. Z hlediska konceptu smart city jsou nosné principy vybrány vhodně a jejich realizace by bezesporu přispěla ke kvalitě a vysoké životní úrovni obyvatel i návštěvníků tohoto místa. Z hlediska aktivace území a jeho dočasného využití autorka dle mého názoru vhodně vybírá některé ze stávajících budov a nachází pro ně zajímavá uplatnění. Jmenovitě se jedná o dvoulodní výrobní halu, chladírenskou věž a etážovou stavbu současného archivu a skladu. Koncept využití potenciálu stávajících objektů formou různých dočasných přílepků a nástaveb je zajímavým prvkem vedoucím ke kompaktnosti a polyfunkčnosti místa a může působit především jako silný aktivizační stimul pro rozvoj území a utváření místní komunity. Celkový urbanistický koncept nové čtvrti je ideově konzistentní a obhajitelný. Je otázkou, jestli by nestálo za to areál více otevřít směrem na sever, kde je na severní hranici disponibilního území navržena kompaktní liniová zástavba. Možnost využití více výškových budov, například namísto navrhované solitérní budovy nad dvoulodní halou, by z mého pohledu také bylo žádoucí, a to i z hlediska ekonomiky celého projektu. Pokud bych měl k práci nějakou připomínku, týkalo by se to analytické části, kde u analýzy rozvojových území chybí jejich pojmenování a alespoň kratičký slovní komentář. Grafické zpracování a celková forma prezentace diplomové práce je nadstandartní. Celkově diplomovou práci hodnotím velmi kladně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B
Architektonické řešení A
Provozní řešení A
Technicko konstrukční řešení A
Formální úroveň A
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 125546