SOHR, M. Zabezpečovací systém pro rodinný dům [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Jaroš, David

Cílem zadání diplomové práce bylo navrhnout a prakticky realizovat elektronický systém pro zabezpečení rodinného domu. Stěžejní částí řešení měl být návrh jednotlivých prvků systému a jejich vzájemné komunikace. Odevzdaná diplomová práce řeší z větší části pouze teoretický návrh. Student docházel na konzultace po předchozí domluvě. Snaha o konzultaci však byla vyvíjena zejména ze strany vedoucího práce. Student byl v průběhu prací opakovaně upozorňován na nedostatečnou intenzitu a kvalitu práce. Osobně si myslím, že student zadání podcenil a pracím na řešení nevěnoval dostatečný čas. Práce byla odevzdána ve stanoveném termínu. Nezbylo ovšem dostatek času na kontrolu a finální úpravy, což je z práce patrné. Praktická část práce nebyla dokončena. Student využíval odbornou literaturu způsobem, který odpovídal potřebám řešení. Jednalo se zejména o katalogové listy elektronických součástek a komponent. Student dále využíval literaturu, která se zabývá návrhem a implementací programového vybavení. Zadání diplomové práce bylo poměrně náročné a vyžadovalo, aby se mu student intenzivně věnoval. Přesto, že si student byl vědom, že je v časové tísni a neplní plán, který si na začátku stanovil, nedokázal zvýšit svoji aktivitu. V termínu odevzdání je tak dokončena pouze teoretická část práce. Zadání diplomové práce tím není splněno a výsledek musím bohužel hodnotit stupněm nevyhovující.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání F 15/50
Využití literatury A 10/10
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10/20
Formální zpracování práce E 10/20
Navrhovaná známka
F
Body
45

Posudek oponenta

Macháň, Ladislav

1. Splnění požadavků zadání Cílem diplomové práce bylo navrhnout a realizovat zabezpečovací systém pro rodinný dům. Jedná se o poměrně rozsáhlé téma, které vyžaduje důkladné prostudování dané problematiky. Student vytvořil rozsáhlou rešerši řešené problematiky, která se však místy zbytečně zabývá obecně známými skutečnostmi (např.: podrobný popis komunikačních rozhraní SPI, I2C). Návrhem technického řešení se v práci zabývají kapitoly: „Praktická realizace bezpečnostního systému“, „Obvodový návrh“ a „Programový návrh“. Praktická realizace zadání zcela chybí. Zadání tedy nebylo splněno v celém svém rozsahu. 2. Základní zhodnocení diplomové práce Odborná úroveň práce není příliš na vysoké úrovni. V kapitole „Praktická realizace bezpečnostního systému“ je u každé části uveden pouze výčet komponent, které by měla daná část obsahovat. V kapitole „Obvodový návrh“ jsou bez bližšího popisu uvedena schémata zapojení, jejichž funkčnost nebyla v průběhu řešení práce ověřena. V kapitole, která se zabývá programovým návrhem, jsou uvedeny pouze vývojové diagramy, které místy nelogickým způsobem ilustrují, jakým způsobem by měl daný blok fungovat. 3. Hodnocení formální stránky předložené práce Struktura práce je členěna logicky a přehledně. Je zde však velký nesoulad mezi rozsahem teoretické části a prezentací vlastního řešení. Velkým problémem je jazyková stránka a časté překlepy. Struktura práce je v souladu s pokyny pro vypracování diplomové práce. 4. Charakteristika výběru a využití studijních pramenů Student používal studijní prameny ve formě knih, internetových článků a katalogových listů jednotlivých komponent navrhovaného systému. Převzaté informace jsou odlišeny pomocí citací dle normy. 5. Hodnocení realizačního výstupu Výstupem předložené diplomové práce je podle slov autora „navržené technické řešení“. Podle mého názoru se jedná pouze o rešerši problematiky zabezpečovacího systému. Výstupem práce je tedy pouze návrh, který nebyl ověřen ani realizován. 6. Hodnocení práce z hlediska přínosu nových poznatků Jedná se práci kompilačního charakteru, která se neúspěšně pokouší rozšiřovat již publikované výsledky o vlastní nové poznatky. 7. Způsob využití práce (publikace, praktické využití) Výsledky práce lze využít, jako teoretickou rešerši problematiky zabezpečovacího systému. Použitelnost výsledků práce v praxi je vzhledem k jejich charakteru problematická. Vzhledem k výše popsaným závěrům hodnotím práci jako nevyhovující s celkovým počtem bodů 45 (F)

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání F 5/20
Odborná úroveň práce F 20/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
F
Body
45

Otázky

eVSKP id 40828