AWADOVÁ, T. Hluková mapa v GIS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Úkolem diplomantky bylo seznámit se s fyzikálními základy akustiky volných prostorů včetně atmosférické akustiky. Po prostudování metodiky měření hluku v městských aglomeracích a znalosti hygienických norem měla ve zvolené městské lokalitě provézt odpovídající měření hluku. Získaná data měla pomocí geografického informačního systému ArcView interpretovat ve formě hlukové mapy. Diplomanta se zadanému tématu věnovala s plným nasazením. Vlastní měření hluku prováděla v okolí vozovek na ulici Hradecká, Podnikatelská a Purkyňova. Výsledky měření byly zpracovány v GIS - ArcView aplikací nadstaveb Spatial Analyst a Geostatistical Analyst. Konfrontovány byly s výsledky získanými profesionálním pracovníkem z brněnské pobočky Zdravotního ústavu při využití SW prostředku CadnaA. Obojí výsledky jsou v práci doloženy. Předložená práce je zpracována pečlivě a s porozumněním dané problematice. Zadání bylo v plném rozsahu splněno, při porovnání metodiky měření a zpracování programem CadnaA ještě překročeno. Práci hodnotím - výborně a doporučuji k obhajobě.
Tématem předložené diplomové práce je tvorba hlukové mapy vybrané oblasti pomocí geografického informačního systému. Rozsah práce je 61 stran, přičemž úvodní kompilační část tvoří 32 stran. Úvodní kapitoly 2.1 – 2.5 pojednávají o fyzikálních a fyziologických aspektech zvuku. Je čerpáno a korektně citováno z odborné literatury a skript. V kap. 2.6 – 2.8 se autorka věnuje metodice měření hluku v aglomeracích, hygienickým limitům a základům tvorby hlukových map. Přehledně shrnuje hlavní poznatky ze studia nařízení vlády č. 272 o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací a vyhlášky MZČR č. 523/2006. Kapitola č. 3 je věnována seznámení se systémem ArcView a jeho nadstavbami, které jsou nutné pro tvorbu a vyhodnocení hlukových map. Následující kapitoly práce jsou již věnovány praktické části diplomové práce. Autorka v průběhu 3 pracovních dnů změřila ekvivalentní hladiny hluku pro denní dobu na 19 měřicích stanovištích v okolí ulic Podnikatelská a Purkyňova. Měření byla prováděna po dobu 30-ti minut, ekvivalentní hladina hluku pro 12h interval byla určena přepočtem podle vztahu zohledňujícího intenzitu dopravy v daném bodě. Pro měření byl použit hlukoměr NTi typ. ML1, jehož funkčnost autorka ověřila srovnáním se zapůjčeným zvukoměrem B&K typ. 2250 ověřeným ČMI. Naměřená data autorka zpracovala pomocí geografického informačního systému ArcView a jeho nadstaveb Spatial Analyst a Geostatistical Analyst. Nad rámec zadání provedla srovnání interpretace změřených dat pomocí univerzálního GIS ArcView a specializovaného GIS CadnaA, což považuji za podstatnou část přidané hodnoty této diplomové práce. Thuraya Awadová prokázala dobré znalosti v práci s GIS a v oblasti legislativy týkající se ochrany před nadměrným hlukem. Zadání práce je splněno. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A/výborně.
eVSKP id 51827