MUSÁLEK, F. Res Publica: ANNEXION / Brno – Římské náměstí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Nový, Vítězslav

Diplomový projekt, jehož nedílnou a určující součástí je urbanistický koncept regulace území, z kterého výsledný architektonický návrh zásadním způsobem vychází, hodnotím jako velmi zdařilý. Práce na diplomovém projektu se vyznačovala aktivním přístupem a přímočarým vývojem, koncept návrhu autor postupně dopracoval do výsledné velmi kultivované podoby bez zásadních kompromisů. Výstup je na na vysoké úrovni, a to jak vlastním návrhem, tak i formálním zpracováním. Obsah i forma tedy vykazují celkově vysokou úroveň a realizovatelnost projektu a dokazují schopnost autora obstát v architektonické praxi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Přístup diplomanta ke zpracování lze hodnotit jako samostatný a aktivní, velmi pragmatický a v podstatě profesionální.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Chládek, Pavel

Téma diplomové práce je zvoleno přesvědčivě a ukazuje na sledování aktuálních problémů souvisejících s návratem bydlení do center měst, zahušťováním stávající zástavby a vnímáním kontextu místa. Současně téma úspěšně relativizuje dnešní pojetí regulace vycházející ze stávající legislativy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Navržené urbanistické řešení přináší přirozenou hierarchii prostor. Místo prostorově rozděluje na dvě části. Průchozí náměstí formované převážně fasádami nově navržených objemů a náměstí – zahradu v klidové koncové poloze. Při tvorbě prostor dochází k přirozenému akcentování nárožních pozic jak stopou domů, tak výškovým členěním. Pouze polyfunkční dům Josefská vstupuje do nově definovaného náměstí hmotou se dvěma nadzemními podlažími, což by odpovídalo spíše poloze vnitrobloku, než náměstí, které by mělo být definováno stejně hmotnou fasádou jako do přilehlé ulice.
Architektonické řešení B Oba objekty jsou pojaty jako domy s fasádou tvořenou klasickými okenními otvory, což je vzhledem ke kontextu i jejich náplni přesvědčivé. Polyfunkční dům Josefská se formálně tváří jako dva objekty, přestože se jedná o jednu stavbu a vzhledem k velikosti okolních domů k takovému řešení není důvod. Samotné řešení fasád spíše odkazuje k tradici městských domů ze začátku minulého století, než předkládá výraz současné stavby.
Provozní řešení B Z provozního hlediska jsou objekty dobře uchopeny, navržené vertikální komunikace jsou racionálně pojaty. V polyfunkčním domě Josefská vidím z provozního hlediska tyto nedostatky: - Sklepní kóje jsou krkolomně přístupné od parkovacích stání, - Obchodní prostory 107 a 108 nemají hygienické zázemí, - V kavárně není WC pro tělesně postižené, - Umístění odpadového hospodářství za kolárnu je provozně nevhodné, - Hygienické zařízení v administrativní části objektu by mělo být sdruženo pro celé podlaží, - V administrativní části chybí WC pro tělesně postižené, - WC v místnostech 4.12 a 4.23, 5.12 a 5.24, 6.06 a 6.15 je nevhodně umístěno přímo z obytné místnosti, - Dojezd výtahu by zasahoval do ložnic 7.02 a 7.07. V polyfunkčním domě Františkánská vidím z provozního hlediska tyto nedostatky: - Umístění odpadového hospodářství za kolárnu je provozně nevhodné, - V administrativní části chybí WC pro tělesně postižené, - Byty nemají sklepní kóje ani jiné úložné prostory, které jsou součástí bytů. Všechny zmíněné připomínky by se nicméně dalším dopracováním daly odstranit.
Technicko konstrukční řešení B Technická úroveň a znalosti jsou na odpovídající úrovni.
Formální úroveň A Po formální úrovni je práce přesvědčivá, pouze ve výkresech půdorysů chybí vyznačení otevírání dveří.
Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 111008