KHAIBULLIN, R. Laboratorní úloha zaměřená na filtry se spínanými kapacitory [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Petržela, Jiří

Cílem této bakalářské práce bylo vytvořit nový laboratorní přípravek zaměřený na filtry se spínanými kapacitory a odpovídající úlohu, která by byla měřena v rámci předmětu Elektronické filtry (BPC-ELF). To se studentovi, i přes značné konstrukční potíže, nakonec podařilo splnit. Finální přípravek je však extrémně jednoduchý a neobsahuje všechny dílčí filtry, o kterých bylo na začátku konstrukce uvažováno (chybí filtr druhého řádu). Jeho praktická využitelnost v laboratorní výuce je tedy otázkou, důkladné proměření celého přípravku a vypracování protokolu totiž zabere studentovi zhruba hodinu. V zadání bylo požadováno, aby pro novou laboratorní výuku byl vytvořen vzorový protokol ve formátu určenému pro předmět BPC-ELF. Tento protokol v předložené bakalářské práci postrádám. Ani technická dokumentace, která by umožnila snadnou replikovatelnost laboratorního přípravku, neodpovídá zcela mým představám. Po celou dobu řešení projektu se student snažil pracovat maximálně samostatně, což oceňuji. Bakalářská práce je napsána poměrně dobrou angličtinou, což je rovněž pozitivum. Realizační část práce však tímto přístupem utrpěla, student se nevyvaroval základních návrhových chyb, plynoucích zřejmě z nezkušenosti. Přesto práci hodnotím jako akceptovatelnou.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Posudek oponenta

Šotner, Roman

Tato práce se zabývá návrhem a konstrukcí vybraných typů aktivních filtrů na principu spínaných kapacitorů. Teoretická část mi přijde zbytečně široká (zahrnuje popis filtrů a používaných aproximací obecně). Měla by se zabývat především problematikou spínaných kapacitorů a jejich aplikací v těchto obvodech. Některé výsledky simulací bez komentáře postrádají smysl a není tam pozorováno to, co je asi správným předpokladem provozu, např. obr. 2.4 (mělo by to být krokováno nebo aspoň uvedena hodnota kmitočtu vstupního signálu). Kmitočtová odezva v obr. 2.14 se mi zdá divná a možná až nestabilní (Q rozhodně není dle návrhu 1). Po shlédnutí obr. 2.13 tomu tak skutečně asi je, protože jedna zpětná vazba (určující Q - RQ) struktury state-variable (KHN – follow the leader) musí být kladná (integrátory jsou oba invertující). Návrh panelu přípravku nevypadá moc profesionálně. Vzniklo funkční zařízení (přípravek), ale jeho slovní popis je poměrně stručný. Student prezentuje výsledky měření, ale nekonstatuje, zda získal, co očekával a zda přípravek plní funkce, které byly stanoveny zadáním. To samé platí o popisu prováděných testů a měření. Některé tyto podkapitoly v kapitole 4 neobsahují žádný text, pouze obrázky a tabulky bez komentářů a diskuzí co se to vlastně řeší a proč na ně odkazují. Student měl na přípravku osadit více spínačů LTC1043 a OZ s LT1056. Pak by bylo možné realizovat i multifunkční strukturu např. blokovým zapojením integrátorů a sumačního členu do struktury state-variable a snadno získat i další odezvy 2. řádu (a horní propust). Formální stránka je podprůměrná. Je zde velké množství (drtivá většina) přebraných obrázků (především v teoretickém úvodu). Některé jsou velmi nekvalitní a rozmazané. Formát grafiky je nejednotný. Práce je psána anglicky (zřejmě z důvodu národnosti studenta se špatnou znalostí češtiny), ale kvalita a gramatika místy vykazuje jisté nedostatky. Není použit standardní formát (a pozice) citování a odkazování na obrázky/tabulky. Na některé není odkazováno vůbec. Student téměř necituje použité zdroje a reference v textu. Systém Theses naznačuje již zřejmě nezanedbatelnou shodu textu (>30%) s dalšími zejména anglickými zdroji (zejména datasheety) dostupnými na internetu. Navrhuji hodnocení 60b/D.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 151698