ADAMEC, D. Realizace a oživení řídícího systému pro regulaci průtoku u hydraulického modelu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Pásek, Jan

Úkolem studenta bylo navrhnout a realizovat regulační systém průtoku na hydraulickém modelu. Model již byl vybaven senzory a regulačním ventilem, které měl student pro svoji práci použít. Jako soustavu dostal výměník, ve kterém měl regulovat průtok. Na bakalářskou práci bylo zadání dost náročné. Student musel zvládnout tři hlavní úkoly: mechanicky dokompletovat hydraulický model o soustavu, provést identifikaci soustavy a navrhnout a naprogramovat PID regulátor s automatickým regulačním ventilem včetně ovládání a vizualizace pomocí operátorského panelu. Každá z těchto činností je trochu z jiného soudku a vyžadovala vytrvalost při spoustě pokusů a hledání postupů a také značnou práci s literaturou. Oceňuji právě výzkumnický postup studenta při této práci, způsob čerpání informací, využívání konzultací a také praktickou technickou zdatnost. Student zvládl potřebné teoretické postupy, programovací jazyk STEP7 pro PLC SIMATIC, programování vizualizační a ovládací aplikace ve WinCC na operátorském panelu. Zrealizoval funkční PID regulátor v programovatelném automatu a tím splnil úkol zadání. Zadání bakalářské práce splnil v plném rozsahu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Janda, Karel

Bakalářská práce kombinuje znalosti z oblasti teorie řízení s programováním PLC automatu SIMATIC v moderním vývojovém prostředí STEP7 a WinCC. Nejde pouze o jednoduchý program, student musel do detailu pochopit parametrizaci poměrně rozsáhlého bloku pro PID regulátor a zvládnout konfiguraci průmyslových sítí Profibus DP a Profibus PA. Velice kladně hodnotím volání PID bloku v pravidelných intervalech přerušení OB35, což zajistí PID algoritmu přesné časování po 100ms. Dovedu si představit, že za zvládnutím uvedené problematiky a zprovozněním celé aplikace se skrývá mnoho hodin zkoušení a zjišťování potřebných informací. Celá aplikace pěkně ukazuje nejen použití zmíněného bloku pro PID regulátor, ale též i parametrizaci periferií průmyslových sítí Profubus DP a Profibus PA, proto konstatuji, že student splnil zadání bakalářské práce v plném rozsahu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 50/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 13686