VÁLEK, O. Fiat voluntas Tua [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kristek, Jan

Komplexita Ondrovy práce spočívá ve schopnosti propojit tři relativně vzdálené domény do jednoho uceleného obrazu. Jedná se o povahu a úkoly české římskokatolické církve v přechodovém stavu, ve kterém se momentálně tato instituce nachází. Dále je to poslední večeře Krista, tedy mše, která v Ondrově práci zastupuje víru v Boha. Do třetice jde o kostel jako liturgický prostor, stavební typ i historický artefakt. Jedná se tedy o doménu institucionální, náboženskou a architektonickou. Projekt se tímto způsobem pokouší vykreslit „obraz církve budoucí“, nikoliv ve smyslu předpovědi jejího nevyhnutelného osudu, ale ve smyslu alternativy, kterou by se církev mohla stát, pokud si to tak v rámci současné tranzice zvolí. Projekt dostavby kostela vychází ze zdánlivě jednoduchého, nicméně radikálního předpokladu: Kterýkoliv prostor se variabilně může stát prostorem liturgickým, a na druhé straně i kostel se z programaticky liturgického prostoru může v čase proměňovat v libovolný jiný prostor a zpět. Případová studie tedy není konverzí kostela na jinou funkci, ale jeho stavební i kulturní hybridizací. Tím zároveň odkazuje k nedogmatickému budování vztahu s Bohem, ze kterého Ondra ve svém projektu vyšel. Potažmo odkazuje k možnosti pluralističtějšího pojetí římskokatolické církve.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Ondřej pracoval soustavně a usilovně v průběhu celého semestru, čemuž odpovídá kvalita návrhu i zpracování.
Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Neumayerová, Eva

Předložená práce je zajímavým příspěvkem do problematiky církevních staveb čelících výzvám dnešní doby. Nejen v pohraničí jsou známy mnohé případy chátrajících kostelů, které nenalezly novou funkci. Autor se v práci zabývá budoucností nedostatečně využitých kostelů i podstatou liturgického prostoru, nastiňuje možné budoucí pluralitní podoby samotného křesťanství. Výsledný návrh konstrukce vložených sálů do konkrétního objektu jinak funkčního kostela sice nabízí alternativní využití a umožňuje vnímat interiér stavby z jiných úhlů, trvale však upozaďuje původní harmonický prostor kostela.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Autor ve své práci vychází z předpokladu, že stejně jako lze sloužit mši v jiných prostorách než v kostele, tak i liturgický prostor kostela může být k dispozici alternativním aktivitám. Reflektuje přitom demografické, ekonomické i infrastrukturní změny probíhající v římskokatolické církvi. Součástí analýz je několikahodinový videozáznam hloubkových rozhovorů, ve kterých autor dotazuje kněží, teology i kněze-architekta. Tato důležitá část práce vykresluje cesty, kterými se oslava liturgie i liturgický prostor mohou v budoucnu ubírat. Může tak sloužit jako podklad adaptacím kostelů, které budou hledat novou funkční náplň při nedostatečném využití k původním účelům. Ve svém návrhu pak autor nabízí otevření prostorů kostela alternativnímu programu pro širokou veřejnost. Souvislosti výběru konkrétního případu kostela sv. Jiljí v Brně Líšni, který autor zvolil pro svůj projekt, nejsou dostatečně popsány. Nejsou uvedeny bližší informace o místě či potřebách komunity věřících.
Architektonické řešení C Návrh spočívá ve vestavbě nové vytápěné struktury dvou sálů do lodi a kůru kostela, doplněné o příslušenství. Vložením konstrukce je možné otevřít a zpřístupnit prostory mezi původní vnější a novou vnitřní konstrukcí, úpravy v interiéru návštěvníkům nabízí nové perspektivy. Autor prezentuje vložení dřevěných konstrukcí sálů s polykarbonátovými výplněmi jako dlouhodobé řešení, konstrukce je pevně spojena s původními stěnami kostela pomocí táhel a v podlahové části je vložené vytápění. Otázkou zůstává, do jaké míry budeme moci prožívat i původní prostor kostela včetně klenby skrze polykarbonátové dílce. U tohoto konkrétního případu adaptace kostela sv. Jiljí bych upřednostnila flexibilnější řešení vložené konstrukce, zajištěné buď posuvnými výplněmi celého pláště konstrukce či mobilní a snadno demontovatelnou konstrukci celého sálu. Jistě by také stálo za to se v projektu více zabývat osvětlením a akustikou prostoru.
Provozní řešení C Otevíratelnost čelních stěn vložené konstrukce sálů umožňuje flexibilitu využití pro různé typy alternativních programů. Zázemí šaten, kuchyňky i WC zajišťuje funkční provoz. Jak bude kostel s vestavěnou konstrukcí sálů sloužit svému původnímu účelu bohoslužby, není v návrhu blíže popsáno. Také není zřejmé, zda budou věřící při bohoslužbě mít k dispozici mobiliář, ať již původní nebo jiný a kde by byl tento mobiliář uskladněn při jiném využití prostoru.
Technicko konstrukční řešení B U technické části oceňuji iniciativu autora k řešení jednoho z největších problémů historických staveb kostelů, kterým je hospodárnost provozu zvláště v zimním období. Navrženému řešení autor přizpůsobuje střechu kostela i vloženou konstrukci sálů. Funkčnost řešení by bylo zajímavé prověřit tepelnou bilancí.
Formální úroveň C Analytická část práce je zpracována kvalitně, přehledný text obsahuje citace i odkazy na literaturu. Zásadní poznatky každého z videozáznamů, které autor vede s vybranými zástupci římskokatolické církve, by bylo vhodné do textu doplnit. Uvítala bych důslednější návaznost navrženého řešení na předchozí analýzy. V dokumentaci návrhu postrádám přehlednější znázornění navržených intervencí v prostoru, stejně jako doplňující schémata variant funkčního využití kostela.
Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 150713