WOLFOVÁ, P. Karnola Krnov – potenciál rozvoje území [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Havliš, Karel

Obtížné téma transformace textilního areálu Karnola v reálném čase a v reálném prostředí malého města si zvolila autorka sama. Jen vlastní pílí a velmi dobrou znalostí místních poměrů se jí podařilo sestavit reálný program aktuálního využití dnes obtížně udržitelného průmyslového areálu. Spojení vlastního názoru na udržitelnost a ekologii, správně zvolená strategie začlenění do organismu malého města, respekt ke kulturním hodnotám industriální minulosti to vše nabízí presentovaná diplomní práce, bez zbytečné nostalgie ale s reálným pohledem na aktuálnost řešení pro soukromou sféru i veřejný zájem města Krnov.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování B Pracovitá, samostatné vyhledávání podkladů i teoretických příkladů, sympatický vlastní názor na udržitelnost a ekologii
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Košárek, Petr

Vzhledem ke složitosti problematiky, bych výkon autorky hodnotil jako všeobjímající, pečlivý a vykazující jasnou snahu po realistickém a nenásilném řešení úkolu, s evidentním vědomím aktuálních poznatků a trendů řešení podobných lokalit.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení B Potenciál rozvoje území – je úkolem multi-oborovým a otázkou celospolečenskou, proto oceňuji snahu autorky najít odpovědí na nepřebernou řadu otázek, které s její odborností souvisí jen okrajově. Já osobně nejsem přesvědčen, že ekocentrum jako jakýsi superhrdina vyžene všechen zlořád ze zanedbaného území a zavede nový prosperující ekoparadise. Urbanisticky i ekonomicky vidím jako perspektivní přístup metodu akupunktury postupných zásahů. Čímž autorka nastínila realizovatelnost oživení lokality. Velice se mi líbí nápad s odtrubněním ramene řeky a vytvořením promenády, která propojí stávající park s nově navrženým ekolandem. Tímto zásahem by mohlo dojít ke zpřístupnění odříznuté části města a jejímu funkčnímu zapojení do jeho urbanistické struktury.
Architektonické řešení B Jedná se zejména o práci se stávajícími objekty, které autorka rozděluje dle jejich kulturně historické hodnoty a funkčního potenciálu pro budoucí využití. S jednotlivými objekty je dále nakládáno v intencích hodnotového začlenění a práce s nimi vykazuje zjevnou úctu ke stávajícímu s patřičným ohledem na ekonomickou stránku strategicky řízených zásahů.
Provozní řešení A Provoz v budovách je řešen v souladu s jejich konstrukčním systémem a vykazuje jasnou logiku členění a řazení jednotlivých funkčních částí s přihlédnutím na jejich flexibilitu a možnost variování provozů dle aktuálních požadavků.
Technicko konstrukční řešení A Návrh počítá pouze s úpravami stávajících konstrukcí a ve větší míře dojde pouze k úpravám dělících konstrukcí, povrchů a výplní otvorů. Chybí mi detail řešení nových výplní, které jistě v současném stavu nebudou vyhovovat dnešním tepelně technickým nárokům a v celkovém objemu budou představovat nezanedbatelnou položku
Formální úroveň B Elaborát je zpracován velice pečlivě a přehledně. Vizuálně působí poněkud schématicky a stroze. Obzvláště návrhová část by si zasloužila realističtější a více detailní zobrazení.
Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 51067