BENITES AYALA, I. Nízkošumový zesilovač pro pásmo S [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Problematika nízkošumových zesilovačů pro mikrovlnné frekvence není triviální. Diplomant se systematicky seznámil s problematikou návrhu takového zesilovače z hlediska dosažení nízkého šumového čísla, zisku, stability a impedančního přizpůsobení na vstupu i výstupu zesilovače. Pozornost byla věnována i dosažitelné selektivitě a vlivu dutinového rezonátoru na vstupu zesilovače. Diplomant chodil pravidelně na konzultace a dbal mých rad a pokynů. Překonali jsme tak jeho praktickou nezkušenost s vf technikou. Student se naučil pracovat s návrhovými prostředky ANSYS Designer a HFSS z jejichž pomocí zesilovač navrhoval a vybral variantu pro realizaci s moderními aktivními prvky. Programem Eagle navrhl plošnou strukturu na vhodném substrátu. Zesilovač realizoval a proměřil jeho parametry. Ukázalo se, že návrh první varianty plošného spoje obsahovala chyby, které způsobovaly nestabilitu zesilovače. Desku předělal a kromě zisku změřil více-méně očekávané parametry. Práce je napsána v angličtině se souhlasem předsedy oborové rady. Oceňuji úsilí, které student diplomové práci věnoval. Určitě se při tom mnohému naučil a prokázal, že má předpoklady pro samostatnou inženýrskou práci.
Diplomant se se ve své práci věnuje návrhu a realizaci nízkošumového zesilovače v pásmu 2,3 - 2,4 GHz. Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. V teoretické části jsou rozebrány základní parametry nízkošumových zesilovačů a poté několik struktur pásmových propust!, zahrnující mikropáskové struktury a dutinový rezonátor, vhodných pro použité pásmo. Praktická část se nejprve věnuje simulací parametrů dvou variant návrhů zapojení zesilovače s různými aktivními prvky. Při simulacích byla věnována péče stabilitě a přizpůsobení u obou variant. Na základě dosažených simulovaných parametrů byla vybrána potencionálně lepší varianta z hlediska dosaženého zisku a stability, byla doplněna o dutinový rezonátor a takto byla připravena pro realizační část práce. Vlastní realizace zahrnovala návrh plošného spoje a mechanické konstrukce, následné sestavení a oživení zesilovače. V závěru práce jsou uvedeny naměřené výsledky. Realizovaný zesilovač ovšem vykazoval oscilace a tedy nebyly dosaženy jeho parametry podle provedených simulací. V závěru student shrnuje svoje výsledky a nastiňuje možné příčiny vzniklých nesouladů. Celá práce je psána srozumitelně, je logicky rozčleněna a ukazuje systematický přístup studenta k řešeni problémů. Použité postupy pro návrh včetně simulaci a práce s literaturou jsou zcela v pořádku. Zadáni práce bylo principiálně splněno. Oblast, již byla práce věnována, vyžaduje hodně praktických konstrukčních zkušeností a nelze očekávat, že první realizace bude vždy dosahovat očekávané parametry . Nedosažení tohoto cíle bylo zřejmě jen z časových důvodů, jež vyžaduje realizace další verze upravené konstrukce zesilovače, jejíž návrh je součástí práce.
eVSKP id 118435