SVOBODA, M. Srovnání konvenčních a nových metod měření a hodnocení jasů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Diplomant se zabýval ve své práci poměrně aktuální tématikou nové technologie měření jasu pomocí digitáloných fotoaparátů, která stále není přijatá jako oficiální měřicí metoda. Nicméně výsledky na našem pracovišti potvrzují, že by již bylo možné tuto technologii jako měřicí systém rovnocenně ke konvenčním metodám použít. Práce diplomanta měla toto ověřit. Z jeho činnosti a výsledků je zřejmé, že tato idea je skutečně správná a posouvá tedy tuto myšlenku opět blíže realizaci, což je hlavním přínosem práce. Diplomant postupoval během řešení samostatně, konzultace využíval ve věcných případech a nebylo třeba jej nějak zvlášť směřovat k cíli práce. Dobře rozvrhnul celý kioncept řešení a dosažené výsledky naplňují účel práce. Prezentace je provedená na solidní úrovni a i rešeršní části práce mají svůj význam v uceleném popisu daného tématu. Praktická část prokazuje schopnosti studenta pracovat s moderními měřicími systémy a softwarovým vybavením. Práci doporučuji k obhajobě.
1. Odpovídá diplomová práce uvedenému zadání v plném rozsahu? Autor splňil požadavky zadání ve všech bodech v dostatečném rozsahu, který odpovídá požadavkům na DP. 2. Jak hodnotíte předloženou diplomovou práci z hlediska struktury a návaznosti jednotlivých částí práce, případně jejich úplnosti? Autor dodržel strukturu bodů zadání, které již sami o sobě mají logickou kontinuitu. Jednotlivé kapitoly na sebe navazují obsahem i strukturou .Práce je vyváženě rozdělena mezi teoretickou část (kapitoly 3 a 4), obecnou část, která rozebírá současně dostupné jasové analyzátory (kapitola 5) a praktickou část s ukázkami možností jasových analyzátorů (kapitola 6). 3. Jiné poznatky, kritické připomínky. Zde jsou uvedeny připomínky, které mohou být autorovi zadány jako otázky k obhajobě: - str. 22 – vztah. 3.10. – jakým způsobem a z jakého prostorového úhlu je vyhodnocován jas pozadí - str. 25 – vztah. 4.2. – v jakých situacích lze aplikovat uvedený vztah. Jaké vlastnosti musí splňovat odrazná plocha? - str. 32 – jak se sestavuje HDR fotografie? - Str. 46 – chybí definování vlastností měřeného světelného zdroje (kompaktní zářivka) - str. 56 – kapitola 6.1.2. – je nutné provést clonění měřeného LED zdroje, bude-li použit ve vnitřních pracovních prostorech? - str. 59 – kapitola 6.1.2. – jak byl vyhodnocován jas pozadí v měřené kanceláři? 4. Zda, a v kterých částech přináší diplomová práce nové poznatky? Práce má spíše kompilační charakter. Nicméně je nutné vyzdvihnout v několika oblastech úroveň zpracování. V kapitole 5 jsou velmi přehledně srovnány technické vlastnosti jasových analyzátorů světových výrobců a v kapitole 6 autor podrobně předvedl příklady vyšetřování nejistot jasových měření. 5. Jaká je charakteristika výběru a využití studijních pramenů? Výběr studijních pramenů, odpovídá požadavkům DP. Autor vhodně zkombinoval aktuální tuzemské zdroje s především zahraničními internetovými odkazy. 6. Hodnocení formální stránky (jazyková stránka, formální zpracování). Jazyková i formální stránka odpovídá požadavkům na DP. Autorovi lze pouze vytknout drobné překlepy (např. občas chybí mezery před zkratkami). 7. Jaký je způsob využití práce (publikace, praktické využití)? Přínos práce vidím především v šíření osvěty nových možností jasové analýzy Jedná o ucelené dílo, pomocí kterého budou jak studenti, tak potenciální zájemci o využití jasové analýzy mít možnost posoudit její aplikovatelnost v konkrétních požadovaných měřeních. 8. Doporučujete práci k obhajobě či nikoliv? Práci doporučuji k obhajobě
eVSKP id 51989