BRŮŽA, F. Výroba litých prvků vikingských zbraní raného středověku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Záděra, Antonín

Cílem bakalářské práce bylo provést literární rešerši na vikinské meče z hlediska jejich datování, tvaru, velikosti a jejich chemického složení jílců a čepelí. Dále provést výrobu modelu repliky jílce vikinského meče pomoci metod 3D tisku. V rámci práce byl proveden úvodní rozbor z hlediska historie této doby, rozdělení mečů dle vybrané klasifikace a dále rozbor jílce vybraného pro praktickou část práce. Autor vytvořil nejprve rytiny všech částí jílce do sádry, pomocí kterých vytvořil lukoprenové modely a následně forem i voskové modely. Ty využil pro zhotovení hliněných a sádrových forem. Výsledek práce pak byla reálná replikace jílce meče z vlastních odlitků, která je co do reprodukce i formy zpracování subjektivně srovnatelná s originálem. Mimořádné je to, že pro výrobu repliky nebyl k dispozici jiný materiál než jen fotografie ve vědecké práci. Rozsah prací byl mimořádný i s ohledem na to, že se jedná o bakalářskou práci. Práce je na velmi vysoké úrovni a to jak z odborné stránky tak i jazykové a stylistické. Autor prokázal hluboké znalosti z historie a dobových metod výroby mečů a jejich částí. Současně dokázal zvládnout podstatu a technologii výroby odlitků technologií na vytavitelný model až po fázi 3D skenování a tvorby replik pomocí aditivních technologií.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mareček, Petr

Předložená bakalářská práce se zabývá velmi zajímavým tématem, prolínajícím experimentální archeologii, metalurgii a moderní replikační metody. Autor si vybral jako cíl vytvoření repliky jílce honosného varjažského meče z gnězdovského naleziště, známého jako bohatý zdroj nálezů z období raného středověku a poskytující informace o působení seveřanů na území dnešního Ruska. Úvodní část popisuje historickou situaci ve Skandinávii 8.-11. století n.l. s ohledem na technologie slévárenství, výroby šperků a zbraní a dostupnost jednotlivých materiálů v dané době. Dále je zmíněna např. známá Petersenova a Androščukova typologie jílců nalezených mečů, která je stěžejní pro poznání vývoje těchto zbraní v daných lokalitách. V navazujících kapitolách se systematicky rozebírají jednotlivé dobové technologické postupy výroby komponent meče s detaily tvorby modelů a forem. Text je seřazen v logickém sledu s názornými obrázky a dává čtenáři představu o postupném vzniku zdobného jílce jako uměleckého díla, vyžadujícího značnou řemeslnou zručnost tehdejších mistrů. Autor srovnává formovací technologie a návaznost metody ztraceného vosku na současný 3D tisk. V kapitolách povrchových úprav a technikách zdobení jsou popsány jednotlivé způsoby nanášení s příslušnými odkazy na literaturu. Závěr teoretické části práce je věnován využitelnosti moderní technologie 3D skenování pro replikaci vzácných sbírkových předmětů apod. a metodám 3D tisku. Praktická část práce nazvaná Rekonstrukce obsahuje v plynulém sledu popis jednotlivých kroků od tvorby voskových modelů, výrobu forem dobovým a moderním způsobem a nakonec lití do forem. Po nezbytných povrchových úpravách odlitků cizelováním atd. je popsán postup kompletace celého jílce. V závěrečné kapitole jsou uvedeny zkoušené 3D technologie s využitím skeneru ATOS TripleScan 8M (FSI VUT) a tisku metodou FDM. Výsledek této replikační zkoušky, stejně jako klady a zápory použitých metod formování, postupu odlévání mosazi a bilance zkoušky, jsou shrnuty v Diskuzi. Celá práce je systematicky a logicky členěná na navazující kapitoly, včetně seřazených odkazů na literaturu a obrázkových příloh na konci. Bakalářskou práci hodnotím jako velmi čtivou a zajímavou nejen pro milovníka historie, ale také z pohledu získaných praktických zkušeností autora z klasické slévárenské technologie včetně moderních 3D metod replikace a modelace.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 124250