TYLICH, O. Vliv pracovních podmínek na velikost signálu získaného pomocí LVSTD detektoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Čudek, Pavel

Pan Tylich prokázal při řešení bakalářské práce dostatečné znalosti v oblasti environmentální rastrovací elektronové mikroskopie. Student provedl množství časově náročných experimentů a pravidelně docházel na konzultace. Výsledky měření jsou zajímavé a přínosné. Samotná bakalářská práce je na dobré úrovni. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Zimáková, Jana

Student vypracoval bakalářskou práci na téma sledování vlivu pracovních podmínek na velikost signálu získaného pomocí LVSTD detektoru. Jeho úkolem bylo seznámit se s teorií činnosti nízkovakuového rastrovacího elektronového mikroskopu (LV-SEM) a s problematikou sekundárních elektronů. Dále měl prostudovat způsoby měření velikosti signálu ze vzorku a hodnocení poměru signál-šum (SNR) ze snímků získaných pomocí LV-SEM, provést pozorování sekundární elektronů pomocí LVSTD detektoru, určit a vyhodnotit vliv pracovních podmínek na funkci detektoru. V teoretické části student popisuje princip rastrovacího elektronového mikroskopu s Everhart-Thorney detektorem, signály emitované ze vzorku při interakci s primárním svazkem a nízkovakuový detektor LVSTD vyvinutý firmou TESCAN. V posledních dvou kapitolách je zmínka o vyhodnocování úrovně měřeného signálu vzhledem k šumu. V experimentální části jsou provedeny simulace rozptylu primárního svazku elektronů ve vodních parách a v dusíku. Není zde uvedeno, jaký program byl pro simulace použit. V další části své práce posuzoval stabilitu LVSTD v čase na 2 dostupných vzorcích – cínových kuličkách a platině umístěných na uhlíkovém válci. Snímky z této části experimentu jsou obsaženy v příloze na CD. Pro oba vzorky také naměřil a vyhodnotil změnu poměru signál-šum v čase. Poslední měření je věnováno zjišťování změny velikosti signálu a poměru signál-šum při rostoucím tlaku v komoře vzorku pro dusíkovou atmosféru a prostředí vodních par. Problematika kolem rastrovacích elektronových mikroskopů je velice rozsáhlá a dá se o ní hovořit dlouze, student bohužel zvolil velice stručný popis. Celá práce je sepsána na 34 stranách a to včetně všech seznamů a příloh. Potřebného počtu stránek pro splnění podmínek odevzdání bakalářské práce je docíleno pouze vložením velkých obrázků, vlastního textu je v zde málo. Celá práce působí dojmem, že si ji student po sobě ani jednou nepřečetl. Po grafické stránce je práce špatná. Objevuje se zde velké množství pravopisných a stylistických chyb, v textu chybí odkazy na obrázky 4.1., 4.2. a 7.9., na straně 21 je špatně zformátován text, na straně 24 je použit špatný odkaz na číslo obrázku ( místo 7.6. má být 7.8.), u popisů os by bylo vhodnější zadávat délku měření ne čas[h:min], kdy měření probíhalo a další. Zhodnocení naměřených výsledků je nedostatečné. I přes výše uvedené připomínky student splnil zadání v celém rozsahu, a proto práci doporučuji k obhajobě celkovým počtem 60 bodů a výslednou známkou D.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 74405