SLAVÍK, V. Virtuální zprovoznění víceosého manipulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Štěpánek, Vojtěch

Krátká rešerše na začátku diplomové práce shrnuje obecně známá fakta z oblasti plánování trajektorie průmyslového manipulátoru. V praktické části práce autor zhodnotil dvě kinematiky manipulátoru (SCARA a DELTA) a na základě vybraných kritérií zvolil pro detailní zpracování kinematiku typu SCARA. Konstrukční výpočty jsou zaměřeny pouze výpočet výkonu pohonů. Z označení „První, Druhý a Třetí motor“ není zřejmá vazba na danou kloubovou souřadnici manipulátoru. V programovací části návrhu autor prokázal znalosti z oblasti PLC programování a provázání PLC s dalšími SW (Matlab, NX MCD) skrze jednotný datový kanál OPC UA standardu. Zde oceňuji využití Matlabu pro prahování vloženého obrázku a převod do binárního vstupu požadované matice pixelů obrazu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Radil, Filip

Práce se zabývá velmi aktuálním tématem virtuálního zprovoznění, v tomto případě víceosého manipulátoru SCARA. Zadané téma je značně široké, zpracování bylo pravděpodobně časově náročné a výsledek prokazuje autorovu všestrannost při řešení inženýrských problémů. Připomínky lze mít k rešeršní části, která se má zabývat PLC řízením manipulátorů. Zaměřená je ovšem spíše na obecný popis manipulátorů a k zadané oblasti poskytuje málo informací. V kapitole věnované výběru vhodné kinematiky robotu autor porovnává kinematiky SCARA robotu a delta robotu bez jakýchkoliv konkrétních parametrů a hodnocení vizuální stránky kinematiky (zahrnuto v multikriteriální analýze) působí nerelevantně. Při výběru vhodné metody pro řešení inverzní kinematiky manipulátoru autor porovnává metody z pohledu zajímavosti, což je opět nezvyklé kritérium. V práci se objevují některá hůře srozumitelná souvětí, např.: „existují nenulové rychlosti kloubových souřadnic manipulátoru, při kterých je výsledná hodnota koncového efektoru nulová“ a některé grafy neobsahují ani popisy os, což je dělá hůře pochopitelné. Zmíněné výhrady jsou ovšem spíše okrajové. V práci bylo dosaženo všech cílů zadání a je na vysoké úrovni. Práci doporučuji k obhajobě a uděluji hodnocení B – velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 149557