ŘEZANINA, M. Vliv popílků s obsahem produktů po denitrifikaci spalin na korozi kovových částí technologických celků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Opravil, Tomáš

Rok 2016 přinese do technologie popílků a jejich následného využívání mnoho zásadních změn. Jednou z těchto změn je i zavedení technologie pro snížení obsahu NOx ve spalinách. Tato technologie (SNCR) sebou přináší i nové složky v popílcích, jako je hydrogensíran amonný, jež má korozivní účinky. Z toho důvodu student Marek Řezanina řešil ve své bakalářské práci míru a vliv koroze popílků s obsahem hydrogensíranu amonného na jednotlivé třídy oceli. S těmito poznatky bude snazší predikovat životnost stávajících zařízení a navrhovat materiály pro zařízení nová. Teoretická část práce nese v sobě nedostatky zejména při zpracování a využití poznatků z citovaných zdrojů. V praktické části jsou prezentovány dlouhodobé korozní testy na několika typech ocelí. Student vypracoval svou práci sám a při laboratorních experimentech projevil samostatnost a zručnost. Celkově práci hodnotím známkou B a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Tkacz, Jakub

Student Řezanina napsal bakalářskou práci na téma Vliv popílků s obsahem produktů po denitrifikaci spalin na korozi kovových částí technologických celků. Teoretická část této práce pojednává o výrobě železa, výrobě oceli a korozi. V kapitolách o výrobě železa a oceli se v textu nachází jediný odkaz (č. 15), který je zároveň prvním odkazem této práce. Obrázky jsou sice odkazované, ale není zcela zřejmé, odkud přesně student získal dané informace. Zcela chybí základní charakteristiky ocelí, které byly použity v následujících experimentech (v kap. 3.5 je pouze srovnání jejich cen). Další veliká kapitola je nazvána Popílky, kde student popisuje vlastnosti popílků, typy popílků a odstranění oxidů dusíku. I když student používal pro denitrifikaci metodu selektivní nekatalytické redukce (SNCR), popisuje tuto metodu pouze na třetině jedné strany. Naopak druhou metodu selektivní katalytické redukce (SCR), rozsáhle popisuje na šesti stranách. Součástí této kapitoly je také experimentální část, kde student vybral dvě prostředí (o různých koncentracích amoniaku) a čtyři typy ocelí. Závěry této práce (i některé výsledky) místy obsahují nepřesnosti. Cíle práce a seznam použitých zkratek zcela chybí. V seznamu literatury se vedle odborných článků a skript také objevují odkazy např. na wikipedii, OKD atd. Bakalářská práce sice obsahuje řadu nedostatků a chyb, ale jedná se studentovu první práci, v takovém rozsahu. Práci proto hodnotím stupněm C a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 84004